SOYA AĞRIYI AZALTIYOR

Soya Ağrıyı Azaltıyor

Soya bakımından zengin diyetlerin ağrıyı ve şişmeleri azalttığı bildirildi.Amerikalı bilim adamaları, fareler üzerinde başarı olan bu yöndeki araştırmalarının bir gün insanlarda da etkili olabileceğini, bunun da örneğin kanser hastaları gibi kronik ağrıları bulunan hastalar için son derece önemli olduğunu belirtti. John Hopkins Üniversitesi bilim adamları, soya ağırlıklı beslenen farelerde, süt proteiniyle beslenen farelere göre önemli oranda daha az şişme görüldüğünü ve bu farelerin daha çok acıyı tolere edebildiklerini kaydetti.

Araştırmacılardan Jill Tall, bu araştırmanın uzun vadede insanlara ekstra tedavi yöntemleri sunabileceğini söyledi. Ancak verilen soya proteini türünün ve miktarının önemli olduğu, bunun için standart bir beslenme listesinin çıkarılması gerektiği de kaydedildi.

Var olan tedavi yöntemleriyle çoğu hastaların kronik ağrılarını azaltmak son derece güç. Bu ağrıları azaltmanın en etkili yolunun morfin kullanmak olduğu biliniyor, ancak bunun da bazı yan etkileri bulunuyor.