Genel SağlıkHABERLER

SONBAHAR SENDROMUNDAN KURTULUN!

İnsanın içini kıpır kıpır yapan yaz mevsiminin bitmesiyle güneşli günler yerini gri bulutlara bıraktı. Sonbaharı daha fazla hissedebildiğimiz şu günlerde doğanın muhteşem dönüşü de başladı. Yaz günlerinin insana verdiği coşku ve canlılık durumu, sonbaharın gelişiyle birlikte çoğu insanda hüzünlü bir ruh hali yaratıyor.

Kişiden kişiye farklılık gösteren bu değişim özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlarda daha çok rastlanıyor ve mevsimsel depresyonlara kadar gidebiliyor. Crysellas markasının yaratıcısı Yeşim Arslanbek, gökyüzündeki renklerin değiştiği bu aylarda canlı renklerde takıların tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Renklere Önem Verin

Hüznün mevsimi de denilen sonbaharın gelişiyle insanlar yavaş yavaş enerjilerini kaybediyor. Hiçbir şey yapmama isteği, çok uyuma durumu sonbahar sendromunun belirtileri arasında. Bu sendromu rahat atlatabilmek için spor yapmak, gündüzleri ışığın bol olduğu yerlerde bulunmak gibi çözümler var ancak bunların dışında kullanılan takılarda tercih edilen renkler de insanları etkileyebiliyor. Crysellas markasının yaratıcısı Yeşim Arslanbek, yaz ayından sonbahara geçişte canlı renklerdeki takıların insanların üzerindeki rehaveti alarak pozitif enerjiyi arttırdığını söylüyor. Renklerin insan psikolojisi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu belirten Arslanbek, kıyafetlerde soluk ve pastel renklerin tercih edildiği bu mevsimde ihtiyaç duyulan canlılığın renkli takılar kullanılarak elde edilebileceğini ifade ediyor.

Enerjinizi Kaybetmeyin

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan bayanlar günlük hayatın zorluğu, yoğun iş temposu ve diğer yükümlülükleri için enerjilerini yüksek tutmak zorunda kalıyor. Güneşli günlerin sona ermesiyle bu hızlı tempo için gereken enerji yavaş yavaş yerini yorgunluğa bırakıyor. Bu yorgunluğun yaşanmaması için kullanılan kıyafetlerin canlı renklerdeki takılarla dengelenmesi gerektiğini savunan Arslanbek, ihtiyaç duyulan enerjinin ufak tefek renk hileleriyle elde edilebileceğini söylüyor. Arslanbek’ e göre gökyüzündeki koyu renklerin olumsuz etkilerinden kaçınmak için, kıyafetleri parlak, canlı renklerle tamamlayarak pozitif enerjiye ulaşmak mümkün.

Gülümseyin ve Sonbaharın Tadını Çıkarın

Arslanbek, renkler kadar gülümsemenin de pozitifliği yakalamakta anahtar görevinde olduğunu söylüyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor; ‘Bütün bir kış boyunca beklenilen yaz mevsiminin sona ermesiyle birlikte renklerin değiştiği ve doğanın muhteşem dönüşünün başladığı sonbaharın size zehir olmasına izin vermeyin. Kullandığınız takıları canlı renklerde tercih etmeye çalışın. Gülümseyin ve sonbaharın tadını çıkarın.’ Crysellas’ın birbirinden canlı renklerle hazırlanan koleksiyonu için web sitesini ya da facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.