SOKAK ÇOCUKLARI BİRER KURBAN MI?

İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Koruma İstasyonları ile Çocuk ve Gençlik Merkezleri’nden yararlanan çocukların, şahsi dosyaları ve görüşme formları incelendi.

Çoğunun aileleri parçalanmış

İncelemede, sokakta yaşayan çocukların “Beyoğlu, Eminönü, Bakırköy ve Kadıköy” ilçelerinde, sokakta çalıştırılan çocukların ise Beyoğlu, Eminönü, Fatih ve Şişli ilçelerinde yoğun olarak bulundukları belirlendi.

Sokakta yaşayan 786 çocuğun dosyaları ve görüşme formlarından yararlanılarak elde edilen verilere göre, bu çocukların yüzde 62.8’inin ailesinin “parçalanmış” olduğu ortaya çıktı.

Çocukların sokakta yaşamayı tercih etme nedenlerinin başında yüzde 33.1 ile “aile içi şiddet” geliyor. Aile içi şiddeti sırasıyla yüzde 27.6’le “aile parçalanması”, yüzde 16.3’le “çalıştırılma”, yüzde 14.1’le “aileyle anlaşamama” izlerken, arkadaş çevresi, ağabey etkisi ve yurt-yuva uyumsuzluğu diğer nedenler arasında bulunuyor.

Çoğunluğu 13-15 yaş grubunun oluşturduğu çocukların eğitim durumları da oldukça ilginç… Çocukların yüzde 59.5’inin ilkokulu dahi bitirmediği, yüzde 21.9’unun hiç okula gitmediği, yüzde 17.8’inin ilkokulu, yüzde 0.7’sinin ise ortaokulu bitirdiği anlaşılıyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı