ŞİZOFRENİ GÖZDEN ANLAŞILACAK

Göz hareketlerindeki küçük anomalilerin, şizofreni ve otizm gibi hastalıkların erken belirtileri olabileceği bildirildi.

Illinois Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, şizofreni, manik depresyon, otizm ve depresyon gibi hastalıkların göz hareketlerinden erken teşhisi için bir test geliştirildiği kaydedildi.

Geliştirilen test sayesinde, bu tür hastalıkların tedavisi sırasında da tedavinin başarısı konusunda bilgi alınabilecek.

Üniversitenin Kognitif Tıp Merkezi’nde görevli bilim adamı John Sweeney, hastanın 90 dakika boyunca kızılötesi ışınları kaydeden özel gözlüklerle karanlık bir odada yatırıldığını söyledi. Hastanın, gözünün önünde hızlı ya da yavaş hareket eden ışık noktalarını takip etmek zorunda olduğunu belirten Sweeney, gözlüğe takılan bilgisayarın göz hareketlerini en ince ayrıntısına kadar ölçtüğünü ifade etti.

Sweeney, test sırasında manyetik rezonans tarayıcılarıyla beynin hangi bölgesinin hangi göz hareketiyle ilgili olduğunun tespit edildiğini söyledi. Bilim adamları, bu test sayesinde gelecekte erken teşhisin mümkün olabileceğini ve hastalığın ortaya çıkmasının geciktirilebileceğini kaydettiler.