Genel SağlıkHABERLER

SİYASİLERİN ÇOCUKLARI UYUŞUYOR!

Şırınganın ucu, uyuşturucuyla mücadeleyi pek de önemsemeyen siyasilerin ailelerine kadar uzandı.

Aksiyon Dergisi’nden M.Yaşar Durukan’ın İstanbul’da önemli bir kurumda görevli bir uyuşturucu uzmanından edindiği bilgiye göre, siyasilerin çocukları uyuşturucu batağına düştü. Bir siyasi partide yöneticilik yapan iki kişinin 20’li yaşlardaki çocukları amfetamin (ecstasy) ve ileri derecede esrar bağımlısı oldu. Esnaflık yapan gençler, gördükleri hayaller, duydukları sesler nedeniyle işlerine gidemez hale geldi.

Geri dönülmez beyin hasarları ve ölüm tehlikesi belirince tedavilerine başlandı. Bu siyasi partinin adını çeşitli spekülasyonlara neden olmamak ve etik açıdan uygun bulmadığımız için açıklamıyoruz. Ancak, tedavi altına alınan ama isimleri gizli tutulan bağımlıların kimliklerine baktığımızda uyuşturucunun, toplumun farklı kesimlerinde çok ilginç bir rota çizdiğini söyleyebiliriz.

Türkiye, Avrupa’da yüzde 20’lere tırmanarak yaşanan uyuşturucu patlamasının ardından baktı. Yıllar geçti, bu sefer Türkiye aynı sosyal belayla karşı karşıya kaldı. Bundan sonra olacakları Doç. Dr. Arif Verimli’den dinliyoruz: “Gençliğin yüzde 20’ye tırmanması içten bile değil. Ben bekliyorum. Böyle bir tehlike bizi beklerken önlem alma konusunda organize olamama, bilimsel bir temele dayanmayan mücadele programı her zaman başarısızlığa mahkumdur. Oraya buraya beyaz bez afiş asarak, Emniyet, Diyanet, sağlık kuruluşları kitapçık bastırarak mücadele yürütülmez.

Kaçakçılıkla mücadele bir devlet politikası olmalıdır. Değişen emniyet müdürlerine göre uygulanan bir politika olamaz. Bir bilimsel kurulun bilimsel önerileriyle alınacak siyasi kararlara ihtiyaç var. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde güzel yüzlü kurbanlarımız olacak. Bu kaçınılmaz. Tanınan isimler ölecek!”

Doç. Dr. Verimli’nin söyledikleri, seri ölümlerle sarsılan Türkiye için ürkütücü. Verimli daha fazla açıklama yapmak istemiyor. Uyuşturucu dünyasının önemli bir ayağında bulunan Verimli’nin sözleri yeterince açık. Bu uyarıların Ankara’da gerekli yankıyı bulmasını umuyoruz.

Peki siz uyuşturucu karşısındaki duruşunuzu belirlediniz mi? Kararsızsanız üç önerimiz var. Sokakta ölenlerin başkalarının çocukları olduğunu düşünüp bu dramı yaşamamış olmanın verdiği garip mutluluk hissiyle yaşamınıza devam edin. Uyuşturucu karşıtı kuruluşlardan birine gidip üye olun veya sadece bilgi sahibi olun. En garantili yolu seçmek isterseniz; kanunen yasaklanmış bir maddeye el uzatmayan, yasaları zorlamayan bir çocuk yetiştirin.