Genel SağlıkHABERLER

SINAV DÖNEMİ BESLENMESİNDE ÖNEMLİ 5 ADIM

Üniversite sınavına sayılı günler kala yoğun stres ile gelişen yeme davranış bozukluğu; beraberinde kilo kayıpları veya aşırı kilo alma, mide bulantısı, kabızlık ve baş dönmeleri gibi birçok sağlık problemine sebep olabiliyor. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan, bu dönemde öğrencilerin yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulaması gerektiğine dikkat çekiyor. Peki, sınav öncesi, sınav sabahı ve sırasında hangi besinleri yememiz gerekiyor?

Üniversite sınavına sayılı günler kaldı. Uzmanlar bu dönemde sağlıklı bir beslenme programı ile hem sağlıkla ilgili sorunlardan korunma hem de doğru besin seçimi ile başarıyı artırmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan sınav öncesi, sınav sabahı ve sırasında hangi besinleri yememiz gerektiği konusunda öğrencileri uyarıyor.

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğuna dikkat çeken Yücecan buna rağmen en çok ihmal edilen öğünün de kahvaltı olduğunu belirtiyor. Yapılan çalışmaların da kan şekerinin yeterli düzeyde olmasının öğrenme ve anımsamayı içine alan birçok beyin ve davranış işlevini düzenlediğini hatırlatan Yücecan sağlıklı bir kahvaltının aritmetik işlemlerde ve dikkat gereken testlerde performansı ve akademik başarıyı artırdığını sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Sevinç Yücecan, “Kahvaltı yapılmadan güne başlandığında kan şekerinin düşmesi, yorgunluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı ve algı problemleri ortaya çıkabilir. Sınav öncesi ve sınav sabahında kahvaltıda özellikle besin çeşitliliğine önem verilmeli, tek tip beslenmekten kaçınılmalıdır. Optimal beslenme için her öğünde dört ana besin grubundan (süt ve türevleri, et-yumurta-kurubaklagil, sebze ve meyveler ve tahıllar) çeşitli besinleri seçerek tüketmek gerekir ve özelikle sınav sabahı her günkü gibi kahvaltı edilmeli, alışılmıştan farklı bir mönü denenmemelidir” diye belirtti.

Yücecan’ın 5 adımda sağlıklı beslenme önerileri ise şöyle:

1. Her zaman, her öğün olduğu gibi sınav öncesi, sabahı ve sonrasında da vücudun gereksinimi olan besin öğeleri ve diğer sağlıklı öğeleri yeterli miktarlarda almak için her öğünde dört ana besin grubundan (süt ve ürünleri et, yumurta, kuru baklagil, sebze ve meyveler ve bunlardan elde edilen sebze ve meyve suları, tam tahıl ürünleri) önerilen düzeylerde tüketin.

2. Sabah kalktığınızda süt, yumurta, peynir, tam tahıl ürünü ekmek, sebze-meyve ve sebze-meyve suları gibi dengeli bir sabah kahvaltısı edin.

3. Sınavdan bir gün önce şimdiye kadar yemediğiniz, bilmediğiniz yemekleri veya besinleri tüketmeyi denemeyin.

4. Eğer sınav öncesi dışarıda yemek zorunda kalırsanız, güvenli besin tüketin. Açıkta satılan, temizliğinden şüphe ettiğiniz besinleri tüketmekten özellikle kaçının.

5. Huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi sağlık problemlerine yol açtığı için çay, kahve, kola yerine %100 meyve sularını ve suyu tercih edin.