Genel SağlıkHABERLER

ŞİMDİ OKUL ZİLİ ÇALABİLİR: OKUL FOBİSİ

Okul fobisi, pek çok çocuğun hayatını kabusa çeviriyor. Okula gitmek istemeyen çocuklarda sadece ruhsal değil fiziksel bir takım rahatsızlıklar da meydana geliyor. İstanbul Medipol Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Neslihan Arıcı okul korkusu yaşayan çocukların ailelerine önerilerde bulundu ve çocukların okul korkusunu yenmesi için neler yapılması gerektiğini anlattı…

Okul çoğu çocuk, ergen ve aile için eğitim ve öğretim yeriyken bazı çocuklar için korku objesi veya aileden ayrılık işaretçisidir. Okul fobisi herhangi bir yaştaki çocuğun ya da ergenin okuldan aşırı korkması, okula gitmek istememesi, bu durumdan dolayı duygusal dağlanmalar yaşaması ve organik nedeni olmayan şiddetli bedensel semptomlar (karın ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı) göstermesidir. Bedensel semptomlar aileleri doktor doktor dolaştırır ve sorunun psikolojik olduğu anlaşılır.

Bu korku, okul zilinin çaldığı gün başlar ve okulun zilinin sustuğu gün biter. Ya da okul günleri veya bir gün öncesi yani Pazar akşamı başlar, hafta sonu söner.

Peki bu durumda ne yapmak, çocuğa nasıl davranmak gerekir? Medipol Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Neslihan Arıcı, ebeveynlere seslendi: “Bu kez okul zili sizin için çalsın! Unutmayın, çocuğunuzun okul fobisi sizin kaygınıza paralel. Siz, iyi model olur ve kaygınızla başa çıkmayı öğrenirseniz, çocuğunuz da okuldan, sosyal ortamlardan vb. durumlardan korkmaz!”

Okul fobisinin temelinde aile içi ilişkiler, çocuğun ebeveynine aşırı bağımlılığı, ebeveynlerin aşırı korumacılığı ve çocuğun sosyalleşmesindeki gecikmeler olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Neslihan Arıcı konuyla ilgili şunları söyledi:

Asıl sorun anneden kopamamak

“Okul fobisi çocuğun özellikle annesinden kopamaması ve ayrılmamasıyla ilgilidir. OKUL BİR AYRILMA KAYGISI NESNESİDİR. Bu durumdan dolayı çocuk veya ergen duygusal bir kriz yaşamaktadır. Oysaki bu çocuklarda ve ergenlerde akademik bir sorun yoktur, hatta yüksek başarı görülebilmektedir. Bu duygusal kriz veya ayrılma kaygısı ailenin işbirliği ile ve ailenin eğitim almasıyla çözülebilir. Fakat bu sorun ele alınmazsa çocuk veya ergen beraberinde veya ileride başka birçok sorunla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sorunlar arasında depresyon, sosyal fobi, yaygın kaygı bozukluğu baş sıralarda yer almaktadır. Bu aşamaya kadar gelinmemesi için ailelerin bilinçli olması ve önlemler alması gerekmektedir.”

Okul fobisini yenmek için neler yapılabilir?

Uzman Klinik Psikolog Neslihan Arıcı, çocukların okul fobisini yenmeleri için ailelere önemli görevler düştüğünü belirterek şu önerilerde bulundu:

1. Çocuğunuza aşırı kollayıcı bir ebeveyn tutumu yerine yönlendirici ve demokratik bir ebeveyn tutumu göstermeye çalışın. Bu tutumları öğrenmek için ise uzman psikolog ve psikolojik danışmanlardan eğitimler alın.

2. 0-3 yaş aralığındaki çocuklarınızla bir günden fazla ayrı kalmayın.

3. 3-6 yaş aralığındaki çocuğunuzu bir yerlere bırakacağınız zaman üç günü geçmesin ve bırakma nedeninizi çocuğunuza açıkça belirtin. Çocuğunuzun ve sizin güvendiğiniz ve sevdiğiniz bir kişiye onu teslim edin.

4. Çocuğunuzu küçük yaşta onun seçtiği ve istediği sosyal etkinliklere (oyun grubu, kreş, yüzme, dans, müzik kursu) yönlendirin.

5. Duygusal tepkilerinizi abartılı bir şekilde göstermeyin. Aşırı kaygılı veya öfkeli bir ebeveyn modeli olmayın.

6. Aile içinde herhangi bir olayla ilgili duygu ve düşünceleriniz açıkça ve samimice paylaşacağınız rutin aile toplantıları düzenleyin.

7. Ailece sosyal etkinliklere katılın ve çocuğunuza sosyalleşme adına iyi model olun.

8. Bütün bunlar dışında eğer çocuğunuzda okulun açılmasından bir-iki gün önce sebepsiz bedensel semptomları oluştuysa, okuldan korkuyorsa, okula gitmek istemiyorsa ve bu bir-iki hafta boyunca devam ediyorsa; bir uzman psikolog veya psikolojik danışmandan yardım alın.