SİGARAYI BIRAKMANIN TAM ZAMANI

Her yaş grubu için sigarayı bıraktırma yöntemleri ve ilaçların etkili olabildiği kaydedildi.

Sigarayı bıraktırmak için günümüzde uygulanan yöntemlerin etkili olduğunu belirten Amerikalı bilim adamları, “sigarayı bırakmanın tam zamanı” olduğunu açıkladı.

Wisconsin ve Minnesota üniversitelerindeki araştırmacılar, nikotin bağımlılığından kurtarmaya yönelik olarak halen 5 ayrı ilacın Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nce onaylandığına dikkat çekti.

Her yaş grubu için sigarayı bıraktırma yöntemleri ve ilaçların etkili olabildiğini kaydeden araştırmacılar, tiryakiliğin önlenebilmesi açısından doktorlara ve sağlık uzmanlarına önemli görev düştüğünü, sigaranın zararlarının anlatılması gerektiğini belirttiler.

‘ÜÇ TAKIM YARIŞIYOR’

ABD’nin Chicago kentinde yaşayan Türk doktor Mete Korkmaz, sigaraya karşı verilen mücadeleyi ilginç bir benzetmeyle yorumladı. Dünyada sigarayla ilgili “üç takımın yarıştığını” belirten Korkmaz, sigara firmalarını “bu takımların en güçlüsü” olarak niteledi.

Korkmaz, firmaların güçlü pazarlama taktikleriyle tiryakilerin takımını her zaman taktik hatasına düşürebildiğini, tıbbın ise güçlü oyun ortaya koymasına karşın, güçlü takımın parasal gücüyle yaptığı reklam karşısında aciz kaldığını belirtti.