SİGARAYI ANİDEN BIRAKIN

Sigara tiryakiliğinden kurtulanların yüzde 81.5’ini, aniden bırakanlar oluşturuyor.

İçinde 4 bini aşkın zararlı madde bulunan ve solunum yollarından cinsel organlara kadar vücudun birçok bölümünde tedavisi zor hastalıklara yol açan sigaradan kurtulmak için en iyi yolun “aniden bırakmak” olduğu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu, fiziksel ve psikolojik bağımlılık nedeniyle sigarayı bırakmanın oldukça güç, buna karşın olanaksız olmadığını kaydetti. Sigara tiryakilerinin en çok söylediği sözün “eğer sigarayı bırakırsam ölürüm” olduğunu, bu zararlı alışkanlıktan kurtulmak için gerçekleri gözönüne alarak, “sigarayı bırakmazsam ölürüm” sözünün zihne yerleştirilmesi gerektiğini ifade eden Kutlu, şunları söyledi:

“Sigarayı bıraktığınız için asla ölmez, aksine hayata yeniden başlarsınız. Hangi yöntemle olursa olsun sigarayı bırakan herkes ruhsal dengesine kavuşur, özgüvenini kazanır, bedenini zehirden, beynini sigaranın esareti ve bağımlılığından kurtarır. İradenizi kullanarak en son sigaranızı söndürdüğünüz zaman (yaşasın artık özgürüm) diye düşünürseniz çok mutlu olursunuz. İrade yöntemi ile 3 hafta boyunca sigarasızlığa dayanırsanız bu iş bitmiştir. Önemli olan son sigaradan itibaren sigara içmemekten mutluluk duymanızdır.”

ANİDEN BIRAKIN

Kutlu, sigara içen kişiyi bu kötü alışkanlıktan kurtaran nedenler arasında maliyet, zararları hakkındaki yayınlar, ayıplama, yasaklar ve sigaraya bağlı hastalıkların çıkmasının ilk sıralarda yer aldığını kaydetti. Sigarayı bırakmada iradeyi en büyük faktör olarak gösteren Kutlu, bu alışkanlıktan kurtulmada en etkili yöntemin ise “aniden bırakma” olduğunu bildirdi.

Kutlu, yapılan araştırmalarda, sigarayı aniden bırakanların yüzde 81.5’inin başarılı olduğunu, azaltarak bırakanların başarı oranı yüzde 5.7’de kalırken, hipnozun yüzde 1.6, düşük nikotinli sigaranın yüzde 1.5, nikotinli sakızın yüzde 1.4, özel sigara filtrelerinin ise yüzde 0.5 oranında başarılı sonuç verdiğini ifade etti. Psikolojik tedavinin ise başarıdaki payının yüzde 0.1 olduğu belirlendi.

EN AZ İKİ AY ÇOK DİKKATLİ OLUN

Kutlu, sigarayı aniden bırakmanın çok etkili bir yöntem olmasına karşın, bu yolu deneyenlerin bu alışkanlıktan vazgeçtikten en az iki ay içinde çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak, aniden bırakanların yüzde 88’inin ilk 58 gün içinde sigaraya yeniden başladıklarını, bu süreyi geçtikten sonra tehlikenin geçtiğini kaydetti.