SİGARADAN DA RADYASYON ALIYORUZ

Bir paket sigaradan akciğer filmi çektirmiş kadar radyasyon alındığı belirtildi. Öte yandan cep telefonları masum bulundu.

Doç. Dr. Çetin Çelenk, cep telefonlarından sanıldığı gibi fazla bir radyasyon alınmadığını, televizyondan ise alındığını söyledi. Yaşadığımız dönemde radyasyonun etkisinden tamamen kurtulmanın mümkün olmadığını belirten Çelenk, asıl mücadele edilmesi gerekenin sigaradan alınan radyasyon olduğuna dikkat çekti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Çelenk, Samsun Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen “Radyasyon ve İnsan Sağlığı” konulu konferansta, radyasyonun insan sağlığı üzerindeki etkilerine değinerek bu etkilerin alınan radyasyonun şiddetine ve süresine bağlı bulunduğunu belirtti.

Uzayın derinliklerinden gelen kozmik ışınlar, güneş ışınları, yeryüzündeki bazı kayalar ve madenlerin doğal radyasyon kaynakları olduğunu anlatan Çelenk, nükleer santraller, tedavi ve teşhis araçlarından ortaya çıkan radyasyonların ise yapay radyasyonlar olduğunu kaydetti.

Etkileri

Radyasyonun insanlar üzerinde, ciltte kızarıklık, bulantı, kusma, iştahsızlık, kan elemanlarında azalma ve ölüme kadar kısa süreli etkileri bulunduğunu ifade eden Çelenk, radyasyonun uzun süreli etkilerinin ise genetik bozukluklar ve kanser gibi durumlar olduğunu söyledi.

Radyasyonun en çok kan, üreme hücreleri ve anne karnındaki bebekler gibi genç hücreler üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken Çelenk, hastaların gereksiz radyasyona maruz bırakılmamalarını kaydetti.

Çelenk, yaşadığımız dönemde radyasyonun etkisinden tamamen kurtulmanın mümkün olmadığını belirterek, asıl mücadele edilmesi gereken şeyin sigaradan alınan radyasyon olduğuna dikkat çekti.

Cep telefonu ve televizyon

“Bir paket sigaradan akciğer filmi çektirmiş kadar radyasyon alınıyor” diyen Çelenk, cep telefonlarından sanıldığı gibi fazla bir radyasyon alınmadığını, televizyondan ise alındığını belirtti. Çelenk, buna rağmen cep telefonlarının çok sık ve sürekli kullanılmasının zararlı olabileceğine de dikkat çekti.