SİGARA CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Sigara Can Almaya Devam Ediyor

Konya İl Sağlık Müdürü Eşref Okunakol, sigaranın başta akciğer kanseri olmak üzere, lösemi, dudak, ağız, dil, gırtlak, yemek borusu, böbrek, ve idrar kesesi kanserine, kronik bronşit, anfizem, kalp ve beyin damarları hastalıklarına yol açarak can alan amansız bir bela olduğunu vurguladı.

Okunakol, “Dünyada yılda 4 milyon insan sigara nedeniyle ölmektedir. Önümüzdeki 25 yıl içinde 100 milyondan fazla insanın da sigara yüzünden hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir” dedi.

Türkiye’de de sigaranın sebep olduğu hastalıkların ölüm nedenleri arasında ciddi bir paya sahip olduğuna dikkati çeken Okunakol, şunları aktardı: “Sigara nedeniyle 35-39 yaşları arasında ölenlerin kişi başına kaybettikleri yaşam süresi, 22 yıldır. Yılda 100 bin tondan fazla tütünün tüketildiği Türkiye’de, 65 yaşından önce ölenlerin yaklaşık olarak yarısı sigara dolayısıyla hayatını kaybetmaktedir. Ayrıca, senede yaklaşık 100 bin kişinin yaşamı yine sigara nedeniyle son bulmaktadır.”

Sigaranın insan hayatını kısaltmasının yanı sıra neden olduğu sağlık sorunlarıyla sosyal hayatın da en büyük düşmanı olduğunu anlatan Okunakol, gençlerin bu zararlı alışkanlıktan korunmasında ebveynlere önemli görevler düştüğünü sözlerine ekledi.