Genel SağlıkHABERLER

ŞİDDET İNSANIN İÇİNDE VAR

Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Bireyden topluma duyarlılık’ konulu panelde konuşan Dr. Doğan Kökdemir, her normal insanda şiddet eğilimi olduğunu söyledi.

Başkent Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Doğan Kökdemir, her normal insanda şiddet eğilimi olduğunu söyledi.

Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen “Bireyden topluma duyarlılık” konulu panelde konuşan Dr. Doğan Kökdemir, şiddetin çekiciliğine işaret ederek, “Her normal insanda şiddet eğilimi var. 4 yaşındaki oğlum şiddet uyguladığında bunu normal karşılıyoruz ve gerektiği yerde onu ödüllendiriyorum. Biri ona vurduysa, ‘sen de ona vur’ diyorum. Bu gayet normal. Bu bende de var. Her normal insanda şiddet eğilimi var. Bunu kabullenmeliyiz. Şiddet, gerektiği yarde kullanılmalı. İnsanın doğasında olan bir şeyden kaçamayız” dedi.

ABD’de gerçekleşen 11 Eylül saldırılarına da temas eden Kökdemir, günümüzde terörün genel anlamda kaynak paylaşımı sonucu oluştuğunu ifade ederek, “ABD’nin yapmak istediği sömürü karşısında ABD karşıtı insanlar cihat ilan ederek 11 Eylül olaylarını gerçekleştirdi. Sonuç olarak asıl terörü ABD yaptı” diye konuştu.

Şiddetin insanlıkla birlikte başladığını anlatan Kökdemir, şunları söyledi: “Eskiden insanlar yemek için öldürürlerdi. Ancak insanlar şimdi gibi öldürmek için öldürüyor. İkisinin çok farklı olduğunu düşünüyorum. Yemek için öldürmek terör değildir, ama öldürmek için öldürmek terördür”.

Şiddet eğiliminin fazla veya az olmasının genetik faktörlere de bağlı olduğunu savunan Kökdemir, şiddet eğilimi uygulayan bir tinercinin, eylemi gerçekleştirmeden bir gün öncesinde ağabeyinden şiddet gördüğünün ortaya çıktığına dikkat çekti.