Genel SağlıkHABERLER

SICAK HAVALAR BEYİN KANAMALARINI TETİKLİYOR!

Yaz sıcaklarının giderek daha fazla hissedildiği günler, beyin kanamaları riskini de beraberinde getiriyor. Ölümle sonuçlanan ilk üç hastalıktan biri olan beyin kanamaları, hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyip, hastanın sakat kalmasına yol açabiliyor. Çoğunlukla travma ve kazalar sonucu görülen hastalık, özellikle havaların ısınmasıyla yüksek tansiyon ve kolesterol hastaları için hayati tehdit oluşturuyor. Memorial Antalya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, yaz sıcaklarında beyin kanamalarından korunmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Beyin kanamaları önlenebilir

Beyin kanamaları her yaşta görülebilir. Çocukluk ve gençlik çağında görülen kafa travmaları ve doğumsal kusurlar beyin kanaması nedeni olabilirken; ileri yaşlarda yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları beyin kanamalarına yol açabilir. Özellikle sıcak havalar bu hastalarda beyin kanamaları riskini de artırır. Tüm bu nedenlere bakıldığında, beyin kanamalarının büyük bir kısmı bazı önlemler alınarak önlenebilir.

Sıcaklara dikkat!

Yazın meydana gelen terleme ve su kaybı, ortamdaki artmış nem oranı ile birleştiğinde; vücuttan salgılanan bazı hormonlar, tansiyonda ani düşme ve yükselmelere neden olmaktadır. Tansiyondaki oynamalar sırasında, sıvı kaybına bağlı olarak, damarlar içindeki kanın akıcılığının azalmasıyla damar tıkanıkları oluşabilmektedir. Eğer bu durum eğer beyinde gerçekleşmişse, beyin kanaması, tıkanıklık sonucu felç veya kalp damarlarında tıkanıklıklarla sonuçlanabilir.

Yüksek tansiyon hastaları risk altında!

Beyin kanamalarına neden olan yüksek tansiyon ve damar sertliği hastalıkları aniden ortaya çıkmaz. Çoğu zaman doğumla başlayan bu hastalıklar hiçbir belirti vermeden yıllarca ilerleyip, 40’lı yaşlardan sonra oluşabilir. Hastalıkta, damarlarda biriken kolesterol ve kalsiyum nedeniyle damar esnekliği kaybolmakta bu nedenle kalbin her atımında damar duvarı daha fazla gerilmektedir. Bu şekilde yüksek basınç ile çalışan kalp, daha çok yorulmaktadır. Süreç devam ederse, kan basıncındaki artış organlarda beslenme bozukluğuna bağlı zararlara ve damar duvar yırtılmalarıyla sonuçlanabilir. Bu tür damar yırtılmaları beyinde meydana geldiğinde ise, kanama miktarına bağlı olarak ciddi hasarları da beraberinde getirmektedir.

Beyin kanamasında ilk müdahale çok önemli

Kişinin beyninde doğuştan var olan damarsal bozukluklar ve aileden geçen kalp damar hastalığı yatkınlığı beyin kanamalarını tetikleyebilir. Çevresel risk faktörlerinin en aza indirilmek, beyin kanamalarına karşı korunmaya yardımcı olacaktır. Nedeni ne olursa olsun, tüm beyin kanamalarında ilk 12-24 saat içinde gerçekleştirilen müdahale, başarı şansını oldukça yükseltmektedir.

Beyin kanamalarına karşı alınması gereken önlemler

• Fazla kilolarınızdan kurtulun,
• Düzenli spor yapın,
• Stresinizi yönetin,
• Sigaradan uzak durun,
• Tansiyon ve kalp ilaçlarınızı zamanında ve tam alın,
• 11.00-16.00 saatleri arasında doğrudan güneşe maruz kalmayın,
• Bol sıvı alın, sulu meyveler tüketin ve günde 2 taneyi geçmemek üzere doğal maden suyu için.