SICAK HAVADA HIZLA ÜREYEN BAKTERİLERE DİKKAT

Konya’nın Bozkır İlçesi Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İdris Sütçü, sıcak havada hızla üreyen bakterilerin, gıda zehirlenmesine yol açtığını belirterek, bu konuda vatandaşlara dikatli davranmaları konusunda uyarıda bulundu.

Bozkır Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İdris Sütçü “Sıcak havalarda besinlerin yapısı daha çabuk bozulur. Mikroorganizmalar, yapısı bozulan besinler içinde hızla ürerler. Bu nedenle besin zehirlenmesi özellikle içinde bulunduğumuz bu aylarda önemli sağlık proplemi haline gelmektedir. Bakterilerin sayısı belli bir miktarın üzerine çıktığında, vücutta hastalık yapabilecek yogunluğa gelmekte ve bu durumda mide ve bağırsaklardaki hareket ve salgı artışına neden olmaktadır. Bu artışlar ishal, bulantı, karın ağrısı ve ateş gibi belirtilerle kendini ortaya koymaktadır” dedi. Dr. İdris Sütçü, şunları söyledi:

“Zehirlenmeler özellikle tavuk, et ve yumurta gibi proteinli besinlerden yapılmış ürünlerin bozulmasından kaynaklanıyor. Çünkü bu ürünler, uygun olmayan ısılarda tutulduklarında çok çabuk bozulabilen besinlerdir. Bunun dışında sebze ve meyveler iyi yıkanmadığı takdirde besin zehirlenmelerine yol açabilir. Karın ağrısı, kusma, bulantı, ishal, terleme, ürperme, ateş yükselmesi ve halsizlik besin zehirlenmesinin gorülen belirtileridir. Bunlardan bir veya birkaçı ortaya çıktığında, bir besin zehirlenmesi ihtimalinin gözönünde bulundurularak doktora başvurulması gerekir.”