Genel SağlıkHABERLER

SICAK HAVA MİGRENİ TETİKLİYOR

Hava sıcaklıklarındaki artışla birlikte yaz hastalıkları da kendini göstermeye başladı.

Migren ve baş ağrısı şikayetleri de sıcaklıklardaki yükselmeye paralel bir şekilde hızla artıyor. Ancak bir dizi önlem alarak sıcakların bu olumsuz etkisinden korunmak mümkün.Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah özkardeş, hava sıcaklıklarının migren ve baş ağrısı üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi.
“Güneşi başımda hissediyorum” diyorsanız…
Halk arasında ağrıyan eklemlerin, yağmurun gelişine işaret ettiğine inanılmaktadır. Aile büyüklerini dizlerini ovuşturup bir yandan da “dizlerim ağrıyor kesin yağmur yağacak” derken görmek mümkün ki; bu durum aslında tıbbi bir gerçeğe de işaret etmektedir. Hava durumu, sağlığı etkileyebilmekte, yakınmaları kötüleştirebilmekte ve hatta bazı hastalarda ölüm riskini artırabilmektedir. Hava değişikliklerinin etkilediği 5 tıbbi durum da net olarak bilinmektedir: Artrit, astım, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve migren. Almanya ve İngiltere’de yapılan bilimsel çalışmalar da hava durumu ve tıbbi durumlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır.
Yüksek hava sıcaklığı şiddetli baş ağrılarına yol açıyor
Hava sıcaklığının baş ağrısı şikayetlerini artırdığının pek çok kişi farkında değildir. Baş ağrısı yüksek hava ısısı ve düşük hava basıncı ile başlayabilir. 7 yıl süren ve 7504 hasta üzerinde yapılan bir bilimsel araştırmada; hava sıcaklığındaki 5°C artış, baş ağrısı oluşumunu, takip eden 24 saat içerisinde % 7,5 artırmaktadır. Basınç düşüşü ve baş ağrısı arasındaki ilişki ise daha düşüktür; basınç düşünce hastalar 2-3 gün sonra baş ağrısı çekebilmektedirler. Bu çalışmalar, acil servislere başvuran hastalar üzerinde yapılmış, evde baş ağrısı çekip, hastaneye gitmeyen hastalar ihmal edilmiştir. Ayrıca baş ağrısı öncesinde hastanın fiziksel durumu, stresi, aldığı gıda ve içecekler gibi, ağrıyı başlatabilecek diğer faktörler de göz önüne alınmamıştır.
Sıcak havalarda baş ağrısından korunmak için…
• öncelikle hastanın sıcaklık artışının ağrıya neden olup olmadığına dikkat etmesi gerekir.
Sıcaklık ağrıya neden oluyorsa ani sıcaklık artışına karşı önlem almak önemlidir.
Klimalı ortamlarda bulunulmalıdır. Ancak klimaya doğrudan maruz kalınmamalıdır.
Sokağa çıkıldığında geniş kenarlıklı şapkalar ve gözlükler takılabilir.
Kıyafet seçimine özen gösterilmeli, açık renk terletmeyen ve bol giysiler seçilmelidir.
Yeterli sıvı alımı önemlidir. Günde 2-2,5 litre su tüketiminde yarar vardır.
Migreni tetikleyen yiyecek ve içeceklere dikkat!
Migren ağrısını artıracak besinlerden uzak durulmalıdır. Alkollü içecekler, sakatatlar, sucuk,
salam, sosis, pastırma, jambon gibi şarküteri ürünleri, hazır et ve tavuk suyu tabletleri,
kalamar, karides ve midye gibi deniz ürünleri, konserveler, yağlı ve baharatlı yiyecekler, kafeinli
içecekler (çay, kahve, asitli içecekler) incir, kuru üzüm, papaya, avokado, muz ve kırmızı erik, çikolata ve kakao, bakla, fıstık ezmesi, özelikle kuru fasulye, mercimek ve soya ürünleri gibi bazı baklagiller migreni tetikleyebilir.