Genel SağlıkHABERLER

SGK BAŞKANI ZARARSIZ’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

SGK’nın yeni projelerini anlatan Başkan Emin Zararsız’ın verdiği bilgiye göre, bankamatik sistemi sağlık alanında da uygulanacak. Tüm sigortalı ve emeklilere ‘şifre’ veya ‘parmak izi’ ile çalışacak akıllı kartlar dağıtılacak

SGK’nın yeni projelerini anlatan Başkan Emin Zararsız’ın verdiği bilgiye göre, bankamatik sistemi sağlık alanında da uygulanacak. Tüm sigortalı ve emeklilere ‘şifre’ veya ‘parmak izi’ ile çalışacak akıllı kartlar dağıtılacak

Bankacılık sisteminde yıllardır uygulanan bankamatik sistemi, sağlık alanında da uygulanacak. Tüm sigortalı ve emeklilere birer ‘akıllı kart’ dağıtılacak. Kartlar ‘şifre’ veya ‘parmak izi’ ile çalışacak. İlaç alırken ve tedavi olurken bu kartlar kullanılacak. SGK’nın geliştirdiği bir başka proje ile tüm emeklilik işlemleri internet ortamında gerçekleştirilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, milyonlarca emeklinin merakla beklediği ‘promosyon zammının’ ne kadar olacağını ve sağlık alanında hazırladıkları yeni projeleri Star’a anlattı. Zararsız’ın verdiği mesajlar şöyle:

HERKESİN AKILLI KARTI OLACAK:

“Akıllı kart sistemini uygulamaya koyacağız. Halen pilot olarak Bolu’da uygulanan sistem başarılı oldu. Sistemi ülke geneline yayacağız. Herkese birer akıllı kart dağıtacağız. Kartlar, şifre ve parmak izi ile çalışacak. Örneğin hastaneye gittiğinizde, kartı vereceksiniz. Hastanede bulunan?POS cihazına şifrenizi gireceksiniz. İşlemleriniz başlayacak. Aynı sistem eczanelerde de geçerli olacak.”

EMSAL PROMOSYON 100 LİRA:

“Emekliler, 13’üncü maaş haberleri ile büyük bir beklenti içine girdi. Bazı emekliler, bu para ile oğlunu, kızını emekli etmeyi planlıyor. Ancak durum yansıtıldığı gibi değil. Bankalar ile yaptığımız görüşmelerde, bankaların tamamına yakını promosyon veremeyeceklerini söylediler. Ama biz işin peşini bırakmıyoruz. Bankalarla görüşmeler devam ediyor. Örnek olması açısından, Isparta veya Burdur’da bu konuda bir anlaşma yapılmış. Bir özel banka ile yapılan anlaşmada, emeklilere iki yıl süresince maaşlarını kendi bankalarından almaları karşılığında toplam 100 lira promosyon verilmiş. Yani ayda 4 liraya gelen bir promosyon söz konusu.”

TEK TUŞLA EMEKLİLİK

Emen Zararsız “DPT’ye yeni bir proje sunduk. Kağıt dönemi sona erecek. İki yıl içinde, tüm emeklilik işlemleri internet ortamında yapılacak. Sigortalı, başvurusunu bilgisayar ile yapacak. Başvurusunun her aşamasını yine bilgisayarda öğrenecek. Vatandaş tek tuşla emekli olabilecek” dedi.

SGK’da evlere şenlik usulsüzlük örnekleri

SGK Başkanı Zararsız, sağlık alanında en fazla usulsüzlüğün, ‘çalınan veya bir şekilde temin edilen’ T.C vatandaşlık numaraları ile yapıldığını belirterek, “Adeta vatandaşlık numarası pazarı oluştu” dedi. Zararsız’ın verdiği vatandaşlık numarası usulsüzlükleri örnekleri şöyle:

• “Bir arkadaşımın hanımı, eczaneye ilaç almaya gidiyor. Bir bakıyor, hiç gitmediği bölgelerde, tedavi olmuş. Bize şikayet dilekçesi verdi. İnceledik, vatandaşlık numarası kullanılarak başkaları tedavi olmuş.”

• “Yine bir eczane ile ilgili ihbarı araştıran müfettişlerimiz ilginç bir usulsüzlük tespit etti. Eczacının kalfası, çetelerle anlaşmış. Vatandaşların kimlik numarası ile birilerine ilaç yazmışlar. Eczanenin sözleşmesini iptal ettik.