SELÜLİT OLUŞMADAN DİYETLE SAVAŞ AÇIN

Kadınların önemli sorunlarından olan selülitle mücadelede, kremlerin etkisinin sınırlı olduğu bildirildi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cemal Aygıt, selülitin, kalın yağ tabakalarının üzerindeki derinin girintili–çıkıntılı, portakal kabuğu gibi görünüm almasına neden olan bozukluk olduğunu söyledi. Doç. Dr. Aygıt, şöyle devam etti:

“Selülitin erkeklerden çok kadınlarda görülmesi, cilt altı dokusunun anatomik özelliklerine bağlıdır. Kadınlarda cilt altından kaslara uzanan lifler dikine seyrettiğinden, yağ tabakasının kalınlığı arttığından selülit ortaya çıkar. İstenmeyen yağ birikimleri ve selülit, kadınların önemli bir sorunudur. Selülitle mücadelede kremlerin etkisi sınırlıdır. Geçici bir çözüm sağladığı için, tamamen ve de uzun süre selüliti yok etmede yeterli olamazlar.’’

Selülitle mücadelede, “liposuction’’ denilen bölgesel yağ birikimlerinin inceltilmesine yönelik yöntemin etkili olabileceğini belirten Doç. Dr. Aygıt, oluşmuş bir selülitin tedavisinin ise tartışmalı bir konu olduğunu söyledi.

Birçok alanda olduğu gibi, selülitte de erken müdahalenin fayda sağlayacağını vurgulayan Doç. Dr. Aygıt, olabildiğince erken yaşlarda, vücut gelişiminin tamamlanmasından sonra liposuction yapılarak, yağ tabakalarının inceltilmesinin, selülit gelişimini engelleyeceğini kaydetti. Doç. Dr. Aygıt, “Selülit geliştikten sonra, tamamen giderilmesi mümkün olmamaktadır.’’ dedi.

Doç. Dr. Aygıt, “Kişi, ameliyattan önce inebileceği en düşük kiloya inebilmeli ve bu kilosunu uzun süre koruyabilmelidir.’’ dedi. İkinci olarak da kişinin deri elastikiyetinin olmasının, o kişiyi iyi bir liposuction adayı yapacağını ifade eden Doç. Dr. Aygıt, böylece ameliyat sonrasında altından yağ dokusu çıkarılmış olan derinin uyum sağlamasının kolaylaşacağını söyledi. Selülit oluşumunun önlenmesi için kişinin diyetine dikkat etmesi, yürüyüş ve sporla vücut yapısını koruması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Aygıt, az alkol alınması ve kesinlikle sigara içilmemesini de önerdi.