SEBZELERİN KRALI: BROKOLİ

Akdeniz mutfağında önemli bir yere sahip olan brokoli, son günlerde ‘mucize sebze’ olarak anılmaya başlandı. Çünkü faydaları saymakla bitmiyor.

Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, adeta bir vitamin deposu. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu ve çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine karşı güçlü bir silah.

Brokoli, özellikle Amerika ve Avrupa’da en çok tüketilen sebzeler arasında, demir, selen, bakır ve potasyum kaynağı, içerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemimizi de güçlendiriyor. Antibiyotik özelliğine de sahip olan brokoli, bu yönüyle prostat enfeksiyonuna karşı çok etkili.

Brokolinin faydalı olduğu alanlar bir hayli geniş

Meme, prostat, bağırsak, akciğer ve idrar kesesi kanserlerine ve kalp dolaşım hastalıklarına karşı güçlü bir koruyucu olduğu bilinen brokolinin içindeki bazı maddeler, Amerika’da zenginleştirilerek ilaç maddesi haline getirildi. Bugün bu ilaçlar kanser tedavisinde de kullanılıyor. Ayrıca brokoli, içindeki bitkisel hormonlar (indol ve indol türevleri) sayesinde vücudumuzdaki hormon dengesini ayarlayıcı bir özelliğe de sahip.

Yine Amerika’da bazı klinikler, menopoz dönemindeki kadınlarda östrojen hormonunun düzenli çalışması için brokolideki bitkisel hormonlardan yararlanıyorlar. Brokoli, aynı zamanda bir antioksidan. Yani hücre zarlarına ve hücre DNA’sına zarar veren serbest radikalleri zararsız hale getiriyor.

En çok araştırma yapılan sebzeler arasında

Bugün dünyada, üzerinde, en çok araştırma yapılan sebzeler arasında beyaz lahana, turp, domates, brokoli ve havuç en ön sırada.

Brokolinin lifli yapısı, bağırsaklarda oluşan toksinlerin atılmasında ve alınmış olan ağır metallerin emilmesinde büyük rol oynuyor. Brokolinin bu lifli yapışı, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak düzenli olarak dışarı çıkmayı sağlıyor. Yani brokoli aynı zamanda kabızlığı önleyici özelliği olan bir sebze.