SARS VİRÜSÜNÜN BİLANÇOSU 212 ÖLÜ

SARS hastalığından ölenlerin sayısı 212’ye çıktı. hastalıkla ilgili önlemler alınırken, hastalık görülen kişi sayısı da 3 bin 900’ü aştı.

Çin’de atipik zatürreeden 4 kişinin daha öldüğü bildirildi. Pekin’de AFP’ye açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanı Jeff Mc Farland, Çin Sağlık Bakanlığı’nın, SARS adlı gizemli hastalıktan 4 kişinin daha öldüğünü, 132 yeni vakanın ortaya çıktığını DSÖ’ye dün bildirdiğini belirtti.

Hong-Kong’da da 6 kişi öldü

Öte yandan Hong Kong’da SARS’tan 6 kişinin daha öldüğü, 22 kişinin de hastalığa yakalandığı bildirildi. Hükümetten dün yapılan açıklamada, ülkede SARS’tan ölenlerin sayısının 94’e, hastalığa yakalananların sayısının da 1402’ye yükseldiği belirtildi.

Arnavutluk’ta 12 kişi karantinada

Arnavutluk’ta, SARS hastası oldukları şüphesiyle 7 Arnavut ve 5 Çinlinin karantinaya alındıkları bildirildi. Kosova basınında yer alan habere göre, Arnavutluk Sağlık Bakanlığı, söz konusu kişilerin “gizemli zatürree”ye yakalandıkları kuşkusuyla başkent Tiran’da karantinaya alındıklarını duyurdu.

Çin uyrukluluların SARS virüsünün ortaya çıktığı bölgede bir süre kaldıkları belirtilen haberde, Arnavutluk hükümetinin bu ölümcül hastalığa karşı gerekli önlemleri aldığı kaydedildi.

Kanada’da tren yolcularına uyarı

Kanadalı sağlık görevlileri, SARS’a yakalanan bir kişiyle banliyö treninde seyahat eden 6 kişiyi aradıklarını açıkladılar. Toronto’daki sağlık görevlilerinden Barbara Yaffe, SARS hastalığına yakalanan bir hemşirenin geçen hafta iki kez banliyö treni ile yolculuk ettiğinin öğrenildiğini belirterek, hemşirenin yakınında oturanlara bu hastalığın geçmiş olabileceğini kaydetti. Asya kıtası dışında SARS’dan ölüm olayının yaşandığı tek ülke olan Kanada’da 300’den fazla SARS vakası görüldü, 14 kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

İngiltere’de SARS alarmı

İngiltere’de Sağlık Bakanı Alan Milburn’un herhangi bir salgın halinde kullanılmak üzere bir karantina hastanesi tespit ettiği bildirildi. Muhtemel salgın halinde bu hastanenin dış dünyayla ilişkisinin kesileceği ifade ediliyor. Bugüne kadar 6 vakaya rastlanan İngiltere’de, bütün hastaların iyileştikleri, sadece bir kişinin hala tedavi edilmekte olduğu ifade ediliyor.

THY: SARS BİZİ DE VURDU

THY Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdurrahman Gündoğdu, SARS’ın Irak savaşından çok THY’yi etkilediğini belirtti. Irak savaşı nedeniyle yolcu sayılarının beklendiği kadar düşmediğini belirterek, ”Hatta Bağdat’ın düştüğü günün ertesi, rezervasyonlarda gözle görülür artış oldu. Geçtiğimiz hafta itibariyle savaşın etkileri sıfırlandı diyebilirim” dedi. Gündoğdu şunları söyledi: “Sadece Uzakdoğu’da SARS nedeniyle yolcu talebinde bir düşüş, Kuveyt ve Bahreyn’e seferler başlamadığı için kaybımız var. Geçen yılki rakamlara aşağı yukarı ulaşmış, hatta bazı noktalarda aşmış durumdayız”