SARS ÇOCUKLARA BULAŞMIYOR MU?

Tüm dünyayı saran SARS virüsü ırk ve cinsiyet tanımaz gibi gözüksede, çocukları etkileyemediği gözlendi.

Şimdiye dek dünya çapında 3000’den fazla kişiye bulaşan ve 100’den fazla kişinin ölümüne yol açan SARS virüsünün çocuklara bulaşmadığı gözlendi.

Kasım ayında SARS virüsünün ilk ortaya çıktığı Guangzhou kentinde bulunan Çocuk Hastahanesi Pediyatri Kliniği sözcüsü Yu Minhua “hastanesine daha hiçbir çocuk hastanın SARS virüsü ile başvurmadığını” bildirdi. Virüsün çocuklara bulaşmadığı bulgusu diğer bölgelerden de not edildi.

Singapur Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı raporda bilinen 126 hastanın sadece 3’ünün 18 yaşın altında olduğunu belirtiliyor. Hong Kong Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, çocuk hastaların sayısının şaşırtıcı bir şekilde düşük olduğunu belirtmişti.

Uzmanlar bunun bir nedeninin okulların ivedilikle tatil edilmiş olmasını gösteriyorlar.

New England Jounal of Medicine son sayısında, SARS’ın bilindik soğuk algınlığına da sebep olan “coronavirus” ailesine mensup yeni bir virus olarak dikkat çektiğini yazdı. Hong Kong’taki ilk SARS vakalarının tedavi edildiği Prince of Wales Hospital’da da virüsün çocuktan çocuğa bulaşması üzerine herhangi bir delil bulunamadı, ancak okullar 22 Nisan’a kadar tatil edildi.