SARIMSAK FELÇ YAPIYOR!

Halk arasında sarımsak kullanımı oldukça yaygın… Sarımsaklı soslar, mantılar, kızartmalar herkes tarafından sıkça tüketilen yemekler. Son yıllarda alternatif tıbbın bize sunduĞu imkânlar sayesinde sarımsaĞın faydaları hakkında televizyon programlarında, gazetelerde bilgiler yer alıyor. SarımsaĞın tansiyonu düşürdüĞü, baĞışıklık sistemini güçlendirdiĞi hakkında bilgiler veriliyor. Birçok kişi kulaktan duyma bu bilgiler ile antibiyotik, tansiyon düşürücü veya dilaltı hapları yerine sarımsak kullanıyor. Fakat sarımsak gereksiz yere fazla tüketildiĞinde felç riskini artırıyor.

Ülkemizde neredeyse antibiyotik yerine kullanılmaya başlayan sarımsaĞın zararları hakkında Reem Nöroloji Merkezi kurucusu Dr. Mehmet Yavuz, önemli bilgiler verdi.

Hipertansiyon hastaları ilaçtan çok sarımsak kullanıyor…

Sarımsak, tansiyon düşürücü etkisi nedeniyle halk arasında çok sık kullanılmaktadır. Yüksek tansiyon problemi yaşayan hastaların sarımsak tüketimine aĞırlık verdiĞini gözlemlemekteyiz. Sarımsak kullanımı ilaçların bile önüne geçmiştir. ÇoĞu hipertansiyonlu kişi, ilaçlardan çok sarımsak kullanmaya yönelmiştir.

SarımsaĞın fazlası zarar…

SarımsaĞın kontrolsüz bir şekilde tüketilmesi tansiyonun ani düşmesine sebep olarak felç riski oluşturmaktadır. Acil servisimize felç belirtileri ile gelen birçok kişide felç oluşumundan önce sıkça sarımsak tükettiĞi ortaya çıkmıştır.

Hastaların çoĞu da sarımsak kullanarak ilaçları ihmal etmektedir. Bu da zamanla telafisi olmayan sorunlara yol açmaktadır.

Sarımsakla ilgili doĞru bilinen yanlışlar…

SarımsaĞın, baĞışıklık ve vücut savunmasına katkılarının olduĞu kuşkusuzdur. Ancak ilaç yerine sarımsak yemek tehlikeye davetiye çıkarmaktır. Kontrolsüz sarımsak kullanımında kan basıncı aniden, beyine giden kan dolaşımını olumsuz etkilemektedir. Beyindeki kan dolaşımı yeterli olmayan yaşlı hastalarda ise bu durum felç ile sonuçlanabilmektedir.

ılaç yerine sarımsak kullanmayın…

Hipertansiyonu olan hastalar sarımsak yerine ilaç kullanmayı tercih etmelidir. Kişi ilaç kullandıĞı halde tansiyon deĞerleri normal düzeye inmiyorsa, doktora müracaat ederek, ilaçlarını deĞiştirerek daha güçlü bir antihipertansif kullanmalı ya da ikinci bir tansiyon düşürücü ilaç ilave edilmelidir. ılaçlar zaten bitkilerden ve bitki özlerinden yıllarca süren araştırmalar ve deneylerden sonra üretilmektedir. Netice olarak sarımsak yerine doktor kontrolünde düzenli ilaç kullanılmalıdır.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmanı