SAĞLIKSIZ BESLENME GELİŞİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Sağlıksız Beslenme Gelişimi Olumsuz Etkiliyor

Akdeniz Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Hakan Erengin, Türkler’in dengeli beslenme bilincine erişemediğini, bunun da boyların kısalmasına ve şişmanlığa yol açtığını söyledi. Erengin, ‘Türk ırkı aslında uzun boyludur. Ancak beslenme bozukluğu nedeniyle boy giderek kısalıyor’ dedi.

Çocuklarda ekmek, makarna, pilav, şekerli gıdalar ile fast-food yiyecek tüketiminin fazla olduğuna dikkat çeken Erengin, ‘Mali durumu iyi olan aileler, çocuklarına fast-food ağırlıklı yiyecekler yediriyor. Yoksul aileler ise başta ekmek ağırlıklı olarak, makarna ve unlu mamüller veriyor. Bu da çocuklarda kısalığa ve şişmanlığa neden oluyor’ açıklamasında bulundu. Türkiye’de çocuklarda 10 yıl içinde şişmanlık sorununun ortaya çıkacağını ifade eden Erengin, ‘Çocuklarımızı kalorisi yüksek, proteini az besinlerle besliyoruz. Oysa proteini yüksek besinler yedirmeliyiz’ dedi. Erengin çocukların gelişimiyle ilgili şunları söyledi:

‘Beslenme, çocukların gelişiminde önemli rol oynar. İyi beslenen çocukların ergenlik dönemi erken olur. Ancak halk arasında ‘Erken adet gören kızların gelişimi çabuk durur’ şeklinde bir kanı var, bu çok yanlış. Tam tersi erken adet görmenin nedeni; iyi ve dengeli beslenmedir.’