Genel SağlıkHABERLER

SAĞLIKLI YAŞLANMAK ELİNİZDE

Saudiye Memorial Tıp Merkezi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İsmail Yağız, “ Sağlıklı ve uzun bir yaşam için dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkında bilgi verdi.

SAĞLIKLI YAŞARSANIZ, SAĞLIKLI YAŞLANIRSINIZ

Sigara ve alkol kullanıyorsanız, doğru kiloda değilseniz, stresli bir iş ve özel hayat içinde gergin, kendinizde barışık olmaktan uzak yaşıyorsanız, spor yapmıyorsanız, beslenmeniz düzensiz ve özensiz ise, mükemmeliyetçi bir yapıya sahipseniz, hobiniz yoksa hayatın nefes alan pencerelerini açamamışsınız demektir. Sağlıklı yaşayamadığınız için yaşlandıkça da sağlıklı olmanız beklenemez. Bu durum da, sihirli bir değnek veya masallardaki gibi içilen bir avuç suyla gençlik iksirine kavuşamayacak olduğunuz ve yaşlanmanın önüne geçemeyeceğiniz anlamına gelir.

ANTİOKSİDANLAR ÖMRÜ UZATMIYOR

Bilimsel çalışmalar henüz yaşlanmanın önüne geçilemediğini, kaybedilen zamanın geri çevrilemediğini gösteriyor. Buna göre dışarıdan uygulanan antioksidanların ömrü uzatmadığı belirtiliyor ayrıca doktor onayı olmadan herhangi bir antioksidan kullanılmaması gerekiyor. Yaşlanmanın etkileri ile baş etmede dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da kilo kontrolüdür. Fazla kalori alımı, her zaman hücresel düzeyde bozukluklara yol açtığından mutlaka kalori kısıtlamasının yapılması gerekmektedir.

HORMON PREPARATLARINI MUTLAKA DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANIN

“Antiaging” denilen yaşlanmanın yavaşlatılması, önlenmesi, maskelenmesi çabası ise; uzayan yaşam süresinin ortaya çıkardığı, son yıllarda popüler hale gelen, hayatta kalabilme yeteneğinin artırılması kaygısından kaynaklanıyor. İnsanlar yaşlandıkça, daha önce 30 yıl olan insan ömründe pek de görülmeyen kalp ve damar, beyin, kanser, kemik ve eklem ve enfeksiyon hastalıkları nedenleriyle ölüyor veya sakat kalıyor. Antiaging, birçok farklı uygulama içeriyor. Yoga, meditasyon, hipnoz, akupunktur, masaj, müzik terapileri, aromaterapi, hormon terapileri, vitamin- mineral- antioksidan kullanımı, botoks uygulamaları, estetik operasyonlar, yağ alınması uygulamaları, kremler ve daha pek çok yöntem… Bu uygulamalar yaşlanmayı durmuyor, hücreler yine daha yavaş da olsa tükenmeye devam ediyor. Yaşlandıkça eksildiği saptanan büyüme hormonu, testesteron, östrojen, böbrek üstü bezi hormonları, serotonin, dopamin gibi hormon preparatlarının kullanımının olumlu etkileri biliniyor. Ancak mutlaka doktor kontrolünde kullanılmaları, hasta bilgilendirmesinin iyi yapılması ve elde edilecek kazançların iyi hesaplanması gerekiyor.

GELİŞİGÜZEL VİTAMİN ALMAYIN

Sağlıklı yaşam için sık tartışılan konulardan biri de vitamin kullanımı. Hangi vitaminin hangi doz aralığında alınacağı, ne sıklıkta alınacağı gibi sorulara net yanıtlar halen bulunmuş değil. Dışardan kullanılan destek ürünlerinin fazla kullanımı da olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bu gibi uygulamalara başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmanızda yarar var.

Bilimsel araştırmalar doğrultusunda 2010 yılında antiaging tıbbının 115 milyar dolar market pazarıyla en hızlı büyüyen sağlık alanı olacağı düşünülüyor. Bu durumda koruyucu sağlık uygulamalarının mutlaka daha etkin biçimde uygulanması, toplumun yaşlanma süreciyle ilgili daha fazla bilgilendirilmesi, bilinçsiz ve zararlı uygulamaların önüne geçilmesi gerekiyor.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN DOĞAL VE MASRAFSIZ ÖNERİLER:

1.Düzenli sağlık kontrolünüzü yaptırın. Böylece belirti vermeyen hastalıkları saptayıp, erken önlem alırsınız.

2.Yaşınıza uygun fiziksel aktiviteyi belirleyin ve düzenli olarak yapın, ideal kilonuzu koruyun.

3.Stresi azaltan hayat tarzı değişiklikleri benimseyin( Yoga, meditasyon, tha-chi, masaj, doğada uzun yürüyüşler, araba kullanmamak) ve hobi edinin

4.Daha az basit şeker, daha az tuz, daha az yağ kullanıp meyve sebze ağırlıklı beslenin, yeterli su için, mümkünse organik maddeler tüketin, katkı maddeli ürünleri kullanmayın

5.Fiziksel zarar vericilerden uzak bir hayat yaşayın (Sigara, duman, U.V ışınları, radyasyon, kimyasal bileşikler)

7.Tatil yapın.

8.Sağlıklı bir uyku düzeni sağlayın.

9.Sevin, sevilin mutlu bir aile kurun.

10. En önemlisi kendinizle barışın, mutlu olun, bol bol gülün ve hayata olumlu bakın.