SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN ÖNERİLER

Uzmanlar, sağlıklı ve ışıltılı saçlara kavuşmak isteyenlere şu önerilerde bulunuyor…

Saç tipinize, saçınızın durumuna uygun ürünler seçin. Saç tipinizden emin değilseniz kuaförünüze veya uzman teşhisine başvurun.

Kuru saçların neme ihtiyacı vardır, bu sebeple etkili bir saç kremi her şampuanın kesinlikle olmazsa olmazı. Saçınızın kökleri dışında her yanına boydan boya uygulayın. Yaklaşık 3 dakika bekleyin, ardından kayganlığı gidinceye dek durulayın. Saç maskeleri, ışıltıyı arttırmak için muhteşem bir çözüm, ancak saçta 5 dakikadan uzun süre bekletildiği takdirde işe yarar. Kimyasal maddeler ve saç kurutma makinesiyle aşırı derecede kurutma en aza indirilmeli. Kullanılan ürünlerdeki peroksit düzeyinin de az olmasına dikkat edilmeli. Boyamadan sonra saç renginin korunması için, daima boyalı saçlar için geliştirilen ürünler kullanılmalı. Bu ürünler alkol içermez ve pH dengesini korur, böylece saçın fazla kurumasının önüne geçilir.

Saç serumları, kırılan uçları düzleştirmede son derece işe yarar. Parmaklarınızın arasına bir damla alarak, yıpranmış saç uçlarına uygulayın. Hacimsiz saçlar çoğu zaman fazla ürünün, özellikle de saç kremlerinin kullanılması sonucu ortaya çıkar. Daha hafif bir ürüne geçin veya birkaç gün boyunca hiç kullanmayın. Saçlara hacim ve hareket kazandırmak amacıyla, saç diplerine (geri kalan yerlere değil) köpük sıkın. Saç kurutma makinesiyle şöyle bir kurutun.

Saç derisinde biriken “sebum” adlı yağ hücrelerinin fazlalığı, düzensiz şampuanlama, terleme veya hormonal dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Saç derisindeki bezlerden gelen salgılar saç tellerinin üzerini kaplar, toz ve kirler saçta toplanır. Böylece saçınız yağlı, cansız ve donuk görünüme bürünür. Çaresiz, saçınızı her gün arındırıcı bir şampuanla yıkayın. Krem içermeyen şampuanlardan kullanın.

Saç türleri arasında en yaygın olanı budur. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı değişen oranlarda dalgalı saça sahiptir. Dalgalı saç genellikle kuru olur, bu sebeple nemlendirici içeren şampuan ve kremlere gerek vardır. Islak saça uygulanan serumlar saç tellerini yumuşatır. Serum ve köpükler saçtaki kıvrımları vurgular. Saçın ıslakken düz taranması, jöle sürülmesi ve kendi kendine kurumaya bırakılması da izlenebilecek başka bir yöntemdir.