Genel SağlıkHABERLER

SAĞLIK YÖNETİCİLERİ BU ZİRVEDE BULUŞTU

Marmara Çalışanlar Federasyonu, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirerek kamu ve özel sağlık sektörünün liderlerini, “Sağlık Yöneticileri Zirvesi”nde bir araya getirdi.

Sağlık Bakanlığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, OHSAD ve Hekim Hakları Derneği’nin desteğiyle düzenlenen zirvede; sağlık sektörünün önde gelen kuruluşlarının yöneticileri, kamu ve özel sektörde gündemde olan sorunları ve sektörün geleceğini tüm boyutlarıyla değerlendirdi.

Özel hastanelerin ruhsat sıkıntısı yaşadığı ve parçalı SGK anlaşmalarının yapıldığı bir dönemde düzenlenen Sağlık Yöneticileri Zirvesi’nde; devlet, özel ve üniversite hastanelerinin sorunları ile sağlık sisteminde yaşanan aksaklıklar da değerlendirildi. Tam gün yasasından, e- yöneticilik projesine, sendikalardan, insan kaynağı sorunlarına kadar sağlıkta yaşanan her türlü sorunun masaya yatırıldığı zirve, sektörde yaşanan pek çok soruna da açıklık getirdi.

Sağlık Sektörünün liderlerini bir araya getiren “Sağlık Yöneticileri Zirvesi”nde ayrıca 2008 yılında başarılı olan sağlık yöneticileri de ödüllendirildi.

Marmara Çalışanlar Federasyonu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kurulu Başkanı Yasin Keleş, zirveyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’de ve dünyada bugüne kadar; sağlık sektöründe yaşanan sorunlara ve eksikliklerin giderilerek sektörün geliştirilmesine yönelik birçok etkinlik düzenlendi. Eminiz ki, düzenlenen bu ulusal ve uluslararası toplantılarla, etkinliklerden sağlık sektörünün tüm bileşenleri ve paydaşları fazlasıyla yararlanmış, hiç kuşkusuz yararlanmaya da devam edecektir. Sağlık sektöründe, yeni yatırımlar yapan kamu ve özel sektör kuruluşları, toplumda sağlık bilincini oluşturarak, sağlık hizmetlerinde kaliteyi artırmanın mükemmel donanımlı hastanelerden geçtiği noktasında birleşmektedir. Bu düşüncelerden hareketle; kamuda, özelde ve üniversitelerde bilgi teknolojileri ile desteklenen akıllı hastaneler kurulmakta, mevcut hastaneler de kaliteli hizmet için bu donanım ve yazılımlarla yenilenmektedir. Dijital hastanecilik noktasında, sağlık sektöründe yaşanan bu değişimleri yönetecek olan ‘Sağlık Yöneticileri’dir. Sağlık yöneticileri, dünyadaki değişimleri Türkiye’deki sağlık kuruluşlarına uyarlayarak, Türk sağlık sektörünün başarılarını uluslararası arenaya taşıyacak olan kişilerdir.”

Sağlık sektörünün liderlerinin biraya geldiği ve “Sağlık Sektöründe Yönetici Olmak” ana temasının işlendiği “Sağlık Yöneticileri Zirvesi 09”, 17 Ocak 2009 Cumartesi günü İstanbul Grand Cevahir Hotel’de büyük bir katılımla gerçekleşti.