SAĞLIK BAKANLIĞINA ÇAĞRI: ASTIM İLAÇLARINI UCUZLATIN

İlaçların pahalı olmasının astım hastalarının tedavilerini zorlaştırdığına dikkat çekildi.

Prof Dr. Selim Kurtoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın astım ilaçlarının fiyatlarının daha makul seviyelere getirerek, hastaların daha ucuz tedavi almasını sağlamasını beklediklerini kaydetti.

Kayseri Tabip Odası Başkanı, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, yaptığı açıklamada, tüm yaşlarda ortaya çıkabilen astımın görülme sıklığının gittikçe arttığını, küresel bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasında, dünyada 100-150 milyon kişinin astım hastası olduğunun ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Kurtoğlu, bu sayının giderek arttığını, yılda 180 bin kişinin astım hastalığından öldüğünü ifade etti.

Tedavi görmeyen astım hastalarının günlük aktivitelerini yerine getiremediğini ifade eden Prof. Dr. Kurtoğlu, “Astım ilaçlarının pahalı olması, hastaların tedavilerini zorlaştırıyor. Sağlık Bakanlığı’ndan, bu hastalıkta kullanılan ilaçların fiyatlarının daha makul seviyelere getirilmesini, insanlarımızın daha ucuz tedavi almasını sağlamasını bekliyoruz” dedi.