Genel SağlıkHABERLER

SAĞLIK BAKANLIĞI: AŞI SIKINTISI YOK

Sağlık Bakanlığı, 2003 yılında dünyada yaşanan DBT aşı üretimindeki aksamanın neden olduğu sıkıntı dışında, Türkiye’de aşı konusunda bir sorun olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı, 2003 yılında dünyada yaşanan DBT aşı üretimindeki aksamanın neden olduğu sıkıntı dışında, Türkiye’de aşı konusunda önemli bir sorun yaşanmadığını bildirdi.

Türk Tabipleri Birliği Halk Sağlığı Kolu’nca yapılan, “Türkiye genelinde karma, kızamık ve verem aşılarında eksiklikler yaşandığına” ilişkin araştırmayla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nca bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, aşılama için geçen yıl 5 milyon 208 bin 500 doz karma (DBT), 4 milyon 899 bin 200 doz tetanoz, 3 milyon 823 bin 200 doz erişkin difteri, 4 milyon 78 bin 700 BCG, 4 milyon 20 bin 600 doz hepatit B aşısı ile destek aşılama aktiviteleriyle birlikte 11 milyon 982 bin doz çocuk felci ve 18 milyon 202 bin 220 doz kızamık aşısının dağıtıldığı bildirildi.

Aşı ve enjektör alımları için bu yıl 52 trilyon lira kaynak ayrıldığı belirtilen açıklamada, “2003 yılı Ağustos ayı içerisinde ve Aralık ayının ilk haftasında sadece dünyada yaşanan DBT aşı üretimi ve satın alma sürecinde yaşanan sıkıntılar dolayısıyla aşı dağıtımında kısa süreli aksama olmuştur. Bunun dışında herhangi bir dönemde bir sıkıntı yaşanmamıştır” denildi.

Açıklamada, araç yetersizliğinde sıkıntı yaşanmaması için sadece geçen yıl toplam 859 milyar 950 milyon lira araç kiralama ödeneği ile buna ek olarak Dünya Bankası’ndan alınan 1 milyon 30 ABD Doları ödeneğin illere gönderildiği ifade edildi. Aşıların korunma için soğuk zincir sistemine özen gösterildiği ve yaşanan elektrik kesintisinin yeri ve süresine göre alınan önlemlerle aşıların etkilenmemesinin sağlandığı kaydedilen açıklamada, etkisini yitirdiği şüphelenilen aşıların imha edildiği kaydedildi.

Pamuk, dezenfektan gibi tıbbi sarf malzemelerinin alımı için de illere gerekli ödeneğin gönderildiği belirtilen açıklamada, personel eksikliğinin de sözleşmeli personel yasası ile giderilmeye çalışıldığı ifade edildi.