Genel SağlıkHABERLER

SABAHLARI GÖZLERIN ÇOK AŞIRI ŞIŞMESI BIR HASTALIK BELIRTISI OLABILIR MI?

“Göz Muayenesi Adeta Genel Check-Up Gücündedir”

Basit bir göz muayenesi ile hastanın belirgin hiç bir şikayeti olmasa bile, gizli kalmış yüksek tansiyonu, şeker hastalığı, böbrek sorunlarının tespit edilebildiğini belirten Acıbadem Kocaeli Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr Azmiye Altınışık, “Sağlık kontrolünden geçmek isteyenler için en kolay yol göz muayenesidir” diyor.

Sağlıklı yaşamın vaz geçilmez kurallarından biri aralıklı yapılması gereken sağlık kontrolleridir.

Check-up adı verilen bu kontroller sayesinde bazı hastalıklar erken dönemde tespit edilebiliyor ve tedavisi mümkün kılınabiliyor. İşte bu kontroller içinde göz muayenesinin çok ayrı bir yeri olduğunu belirten Dr Azmiye Altınışık, basit bir göz muayenesi ile kişinin sağlık durumu hakkında pek çok bilgiye ulaşılabilineceğini söylüyor.

Göz Muayenesi İle Bir Çok Hastalık Tespit Edilebiliyor

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, her türlü damar hastalıkları, beyin hastalıkları, başka hiçbir alete gerek duymaksızın gözden saptanabilir.

En çok birkaç dakika süren göz muayenesi bu tanıları koymak için yeterlidir. Herhangi bir boya maddesi, röntgen ışını kullanmaksızın gözdeki damar yapısından kişinin böbreğindeki, midesindeki,
bağırsağındaki hatta beynindeki damar yapısı hakkında bilgi edinilebilir. Neredeyse vücudun tüm yapısı hakkında yalnızca göz dibi muayenesi ile bilgi almak mümkündür.

Kişinin hiç bir şikayeti yokken, tansiyonunun yüksek olduğunu ya da şeker hastalığını klasik bir göz muayenesinde belirleyebiliyoruz.

Hipertansiyonu Olan Birinin Göz Sorunu Vardır

Hastanın hiçbir göz sorunu, hatta sağlığıyla ilgili hiçbir şikayeti olmayabilir. Buna karşın,rutin göz muayenesi sırasında göz dibi damarlarına bakılır. O sırada, göz içindeki damarların basınçtan dolayı uğradığı şekil değişiklikleri, rahatlıkla bir göz doktoru tarafından belirlenebilir.

Şeker Hastalığının Ilk Teşhisi de Göz Muayenesi İle Konabilir

Şeker hastasının ilk bulguları gözden başlayabilir. Kan şekeri değişiklikleri göz merceğinde osmolarite değişiklikleri nedeni ile geçici miyopi ve hipermtropilere neden olur. Gözlük numaralarının sık değişmesi hastada olası diyabet hastalığını akla getirmelidir. Yine göz merceğinin hastalığı olan katarakt hastalığı da diyabetli hastalarda sıktır. Bazen çok kısa sürede çok ileri seviyeye gelebilir. Göz dibi muayenesinde damar değişiklikleri, kanamalar, ödem, damar etrafında kolesterol ve lipit birikintileri görülür. Bu durumda göz doktoru bu teşhisi koyabilir. Hastalar gözün sarı noktası veya görme siniri etkilenmeden şikayetleri olmayabilir, şikayetleri olduğu zaman da çok geç kalmış olabilirler. Düzenli olarak şikayetleri olmasa bile göz muayenelerini olmaları gerekir. Hipertansiyon ve yüksek kolesterol hastalarında da en iyi göstergeyi yine göz dibi muayenesi verir. Kan şekeri değerinin ya da tansiyonunun düşmesi değil, göz dibindeki damar değişiklikleri tedavinin yeterli olup olmadığını açıkça gösterir.

Göz Büyümesi, Guatrın Belirtisi Olabilir

Göz büyümesi sıklıkla tiriod bezi bozokluklarında olur. Ancak bununla birlikte, başka hastalıkları da unutmamak gerekir. O nedenle, tek taraflı ya da iki taraflı göz büyümesi durumlarında mutlaka göz doktoruna muayene edilmesi gerekir. Bu durumda da diğer hastalıklarda olduğu gibi, bazen tiroid hormonu testleri normal çıkmasına karşın, bu teşhiste göz doktoru ısrar ediyorsa bir süre sonra o hastanın gizli tiroid bezi hastalığı olduğu anlaşılabilir.

MS Hastalığı Göz Muayenesiyle Ortaya Çıkabilir Mi?

Kesinlikle evet. Multiple Skleroz (MS) hastalığı aslında teşhisi bir hayli zor hastalıklardan biridir. Ancak, ilk belirtisini gözle verebilir. Gelip geçici çift görmeler, görme kayıpları, kapak düşüklükleri bu hastalığın ilk belirtileridir. Göz doktoruna gelen hasta, ısrarla MS teşhisi için nöroloğa yönlendirilir.

Beyin Tümörleri Konusunda Göz Nasıl Ipucu Veriyor?

Zaten beynin bir uzantısı olan göz, bir yerde bize beynin içine bakma fırsatı tanır. Görme sinirindeki en ufak değişiklikler bile tümörün habercisi olabilir. Göz muayenesinden sonra yapılan birkaç küçük testle, film çekmeden, radyolojik muayene yapmadan, tümörün yerini bile söyleyebiliriz. Örneğin; bir göz doktoru, daha hiçbir şikayet vermeyen ve beynin sağ tarafında bulunan bir lezyonu, gözün sol tarafının görmemesi ile tespit edebilir. Sol tarafta bulunan bir tümörde sağ tarafını etkiler.

Karaciğer Hastalarının İlk Belirtileri De Gözde Ortaya Çıkabilir Mi?

Karaciğer hastaları da göz bulguları ile ortaya çıkabilir. Gözün dış tarafında yani şeffaf kısmında bir halka oluşur.Tıpkı kolesterolü fazla olan hastalar gibi, karaciğer hastalarında ilk belirtiler gözde olabilir. Gözün şeffef kısmının dış tarafında ancak göz doktorunun anlayacağı birikimler oluşur. Hatta, bazen kolesterolü yüksek olan kişilerde göz kapaklarında sarı birikimler gözle görülebilecek duruma gelir. Gözün üst ve alt kapağında sarı plakalar, hatta çıkıntılar oluşur.

Kan Hastalarının Teşhisinde Göz Muayenesinin Önemi Nedir?

Kan tümörleri yani; kan kanserleri, akdeniz anemisi, demir eksikliği gibi çeşitli kan hastalıkları da hastada henüz şikayetler belirmeden, göz dibine bakarak teşhis edilebilir. Günümüzde pek çok kişi kan sulandırıcı ilaç kullanıyor.Kalp krizi geçirmiş ya da damar sertliği olan hastalarda, kan sulandırıcılar kullanılır. Bunların her kişiye özel olarak uygun olup olmadığını, yine göz doktoru belirler. Kan sulandırıcıları kanın akışını hızlandırmakla birlikte, fazla verildiği taktirde kanamalara neden olur. Cilt altı kanamalarından önce göz dibinde kanamalar olur. Bu ilaçların kanı fazla sulandırdığını yine ilk önce göz doktoru anlayabilir. Ameliyatlardan ya da hastalıklardan sonra pıhtı yapmaması için kan sulandırcı kullanan kişilerin gözlerinde kanamalar meydana geliyorsa, ilacın dozu düşürülmelidir. Bu dışarıdan bakılarak anlaşılamayabilir. Ancak, göz dibi bu konuda vücudun bir aynası gibi görev yapar.

Göz Kapağındaki Şişlikler Neyin Habercisi Olabilir?

Böbrek hastalarında, hastada henüz hiçbir şikayet yokken, göz kapaklarında şişler meydana gelir. Göz doktoru böbrek testleri istediğinde, böbreklerin bozulmuş olduğu anlaşılır. Bunun adı ‘quinke ödemi’ dir. Hastalarda daha çok alt kapaklarda olmak üzere gün boyunca aynı şiddette devam eden şişlikler bu hastalığı çağrıştırır.

Sabahları Gözlerin Çok Aşırı Şişmesi Bir Hastalık Belirtisi Olabilirmi?

Kalp hastalığının ilk belirtisi olabilir. Ama bu yine, göz dibi muayenelerinde daha detaylı olarak belirlenebilir. Nasıl ki kalp hastalarında gün içinde ayakların dibinde sıvı birikirse, gece yattığımızda kafamız kalp hizasına gelir ve ödem en fazla sıvı birimine yer sağlayan kapaklar bölgesinde oluşur. Bu tip hastalarda kişi gözleri çok şiş olarak uyanır. Hasta ayağa kalktığında, bir iki saat içinde şişinin azaldığını görecektir. Bu da ayağa doğru inen sıvının mekanik yer çekiminden kayanaklanır. Bu şikayet bile, gizli bir kalp hastalığının ilk belirtisi olabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse gözün kaş, kapak, kirpiklerinden başlayarak her tabakasının dikkatli muayenesi ile birçok hastalık teşhi,tedavi ve takibi yapılabilir. Rutin göz muayenelerimizi ihmal etmeyelim göz doktorumuz başka bölümlere yönlendirdiği zaman da hiçbir şikayetimiz olmasa bile gitmekten kaçınmalıyım.