Genel SağlıkHABERLER

SABAHLARI BALGAMLI ÖKSÜRÜK ASTIM BELİRTİSİ OLABİLİR!

Hemen hemen her yaşta görülebilen astımın en sık rastlanan belirtileri nefes darlığı ve sabahları balgamlı öksürüktür. Tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olan astım mutlaka tedavi edilmeli. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Hasan Eraydın, astım hakkında bilgi veriyor!

Astım, her yaşta görülebilen bir solunum sistemi hastalığıdır. Bebeklik ve çocukluk çağında görülen astımların nedeni daha çok alerjik olduğu halde ileri yaşta görülen astımlarda, sigara içimi, kronik bronşit, sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları ve hava kirliliği çok daha ön plandadır.

Astımda sık rastlanan belirti, nefes darlığı ve özellikle sabahları balgamla birlikte tıkayıcı tarzda öksürüktür.

Alerjik astımda özellikle çiçek tozları, ev tozları, evcil hayvan tüyleri, hava kirliliği, akarlar gibi alerjiyi ve nefes darlığını tetikleyen etkenler mevcuttur.

Astım tedavi edilmezse ilerleyen, kronikleşen ve ciddi solunum yetmezliği ile sonuçlanabilen önemsenmesi gereken bir hastalıktır.

Bahsedilen yakınmaları olan kişilerin bir sağlık kuruluşuna başvurarak gereken tetkikleri yaptırıp bir doktor önerisinde ilaç kullanması şarttır.

Kişinin yaşam kalitesini, konforunu yükseltmesi hastalığın ilerlemesinin önlenmesi ancak bu şekilde mümkün olabilir.

Alerjik kişilerin neye karşı alerjisi olduğu saptandıktan sonra bunlardan uzak durması, gerekirse doktorunun önerdiği şekilde antialerjik ve antiasmatik ilaçlar kullanması gerekmektedir.