Genel SağlıkHABERLER

RAMAZAN’DA DA KEMİKLERİNİZİ KORUYUN

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. İpek Ağaca, “Ramazan ayında sağlıklı beslenmede kalsiyum alımının önemi” hakkında bilgi verdi.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç tutan kişilerde süt ve yoğurt tüketimlerinde normale oranla azalma görülmektedir. Bunun başlıca nedeninin; gün içerisinde yapılan öğün sayısının 5-7 öğünden

3-4 öğüne düşmesidir

Süt ve yoğurt iyi birer kalsiyum kaynağıdır

Kaliteli bir protein kaynağı olmalarının yanı sıra; karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerden de oldukça zengindir. Gün içerisinde sağlıklı yetişkin bir bireyin mutlaka 2-3 porsiyon süt ve yoğurt tüketilmesi gerekir. Tabi bu miktar kişinin yaş, cinsiyet, kilo, Beden Kütle Endeksi (BKI), fiziksel aktivite gibi faktörlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Diyetisyeninize danışarak ne miktarlarda tüketmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

Sahurda ve iftarda sofranızda süt – yoğurt grubu besinlere yer verin

– Sahurda sofranızda mutlaka bir miktar süt veya yoğurt bulundurun. Kahvaltı öğünü tüketecekseniz belki süt veya ayranı tercih etmek daha uygun olacaktır.
– İftarda da yemek masanızda mutlaka bir miktar yoğurt veya ayran yer almalıdır.
– Çorbalarınızın içinde de yoğurt veya sütü kullanabilirsiniz.

Yoğurt ramazan sofralarının vazgeçilmezi olmalı

Yoğurt, Türk kültürünün keşfettiği, Türklerin sofrasından eksik olmayan en önemli yiyeceklerden biridir. Kimi zaman yemeğin yanında garnitür olarak, cacık şeklinde veya ayran olarak tüketiriz; kimi zaman da çorbalarda, yemeklerde, sos yapımında, unlu gıdalarda, tarhana yapımında ve daha sayabileceğimiz pek çok besinin içinde kullanılabilmekteyiz. Ramazan ayında da bu kullanım şekilleri uygulanmalı, yoğurt tüketimi artırılmalıdır.

Süt ve yoğurt ramazanda da ara öğünlerde tüketmek için idealdir

Süt ve yoğurt, ana öğünlerde olduğu gibi; ara öğünlerde de tüketmek için çok keyifli ve sağlıklı besinlerdir. İftar sonrasındaki ara öğünlerinizden birinde süt-yoğurt grubu bir besine mutlaka yer verin. Bu seçenek yoğurt olabilir, süt olabilir, dondurma veya güllaç gibi sütlü bir tatlı da olabilir.

Süt ve yoğurt iyi birer vitamin ve mineral kaynağıdır

Süt ve yoğurt, özellikle kalsiyum, flor, fosfor, iyot minerallerinden oldukça zengindir. Bu minerallerin en dikkat çekici noktaları kısaca:

•Kalsiyum: Kemik,diş ve saç gelişmesini sağlar,sinir sistemini düzenler.

•Fosfor: Vücut için en önemli minerallerin başında gelmektedir. Bu mineral, dokuları, kemik, diş ve bütün hücreleri yeniler. B grubu vitaminler fosforla birlikte çalışır.

•İyot: Tiroit hormonu yapımı için elzem olan bir maddedir. Bu mineral eksikliğinde guatr hastalığı görülür.

•Flor: Diş çürümelerini önler.