Genel SağlıkHABERLER

PROSTAT KANSERİ TESTİNDE ŞÜPHE

Uzmanlar, PSA testi sonuçlarına fazla güvenilmesi nedeniyle kanserli tümörlerin gözden kaçırıldığı iddia etti.

Prostat kanseri teşhisinde kullanılan kanda prostat spesifik antijen (PSA) testinin, her zaman doğru sonuç vermediği bildirildi. PSA’nın kanda bulunan miktarı, prostat kanserinde, hastalığın derecesi ile orantılı olarak yükseliyor.

New England Journal of Medicine dergisinde sonuçları yayınlanan araştırmada, PSA testiyle, 60 yaş ve altındakilerde yüzde 82 oranında bu kanser türünün teşhis edilemediği saptandı. 60 yaş üstündekilere uygulanan PSA testinin ise kanseri teşhiste yüzde 65 oranında başarısız olduğu görüldü.

6691 denek üzerinde yapılan araştırmada, 60 yaşındaki prostat kanseri hastalarının yüzde 82’sinde, PSA sonuçlarının normal çıktı. 2 denekte kanser olmamasına rağmen PSA sonuçlarının kansere işaret ettiği görüldü. 60 yaş üstündeki kanserli deneklerin yüzde 65’inde PSA testi normal çıkarken, deneklerin yüzde 12’sinde yanlış sonuç verdi.

Harvard Tıp Okulu uzmanlarından Dr. Rinaa Punglia, PSA testi sonuçlarına fazla güvenilmesi nedeniyle kanserli tümörlerin gözden kaçırıldığını kaydetti.

Amerikan Kanser Kuruluşu uzmanları, PSA testi sonucunda basamak 4-10 arasını, kanser riski yüzde 25 olarak kabul ediyor. Dr. Punglia ve ekibi ise sağlıklı sayılacak PSA oranının, basamak 4 yerine 2.6’ya indirilmesi gerektiğini savunuyor. Prostat spesifik antijen (PSA), normalde prostat dokusunda bulunan, protein yapısında bir madde.

PSA’nın kanda bulunan miktarı, prostat kanserinde, hastalığın derecesi ile orantılı olarak yükseliyor.