Genel SağlıkHABERLER

PROSTAT KANSERİ ALARM VERİYOR

En yaygın ikinci kanser olan prostat kanseri artık 40’lı yaşlarda görülmeye başladı.

Hacettepe üniversitesi Tıp Fakültesi üroloji Bölümü Profesörü Dr. Haluk özen, 15 Eylül Prostat Kanseri Günü’nde, kamu sağlığını giderek daha fazla tehdit eden prostat kanseri konusunda açıklama yaptı. Prof. Dr. Haluk özen, Türkiye’de yılda 13 bin erkeğe prostat kanseri tanısı konurken, erken dönemde belirti vermeyen prostat kanseri için erkeklerin 40 yaşından itibaren prostat kanserinin “kan testi” olan PSA testi ile prostat muayenesi olmasının gerekliliğine dikkat çekti.
Son yıllarda geliştirilen tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen erken teşhis evresini atlanan Prostat kanseri vakalarının sıklıkla ölümle sonuçlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Haluk özen; ‘Bilinenin aksine prostat kanseri günümüzde ileri yaş hastalığı değildir. Son bulgular artık hastalığın 40’lı yaşlarda da sıklıkla görüldüğünü ortaya koyuyor. Bu nedenle prostat kanserinden korunmak için 40 yaşından itibaren ilk rutin kontrollerinizi yaptırmak gerekiyor. Prostat kanseri Türkiye’de erkeklerde en sık görülen 2. kanser türüdür.’ dedi.
Prof. Dr. Haluk özen, prostat kanserinin erken dönemde belirti vermeyip sessiz ilerleyen bir kanser türü olduğuna da dikkat çekerek, “Belirtilerinin geç dönemde hissedilmesi nedeniyle rutin kontrollerini yaptırmayan bireyler hastalığa ileri evrede yakalanmaktadır. özellikle ailesinde prostat kanseri vakası görülmüş bireylerin yıllık kontrollerini mutlaka yaptırması gerekmektedir. ülkemizde yılda yaklaşık 13 bin hastaya prostat kanseri teşhisi konulmaktadır. Günümüzde Almanya ve Türkiye’nin nüfusları aynı olduğu halde, Almanya’da tanı almış prostat kanseri hastaları Türkiye’dekine göre 4 kat daha fazladır. Bu durum bize Türkiye’de tanı konmamış pek çok hasta olabileceğini düşündürmektedir. Erken tanı, tüm hastalıklarda olduğu gibi prostat kanserinde de hayat kurtarır. Prostat, kanser riskinin yanısıra erkeklerde en sık görülen bazı hastalıkların da kaynağı olabilir’ şeklinde konuştu.
15 Eylül Prostat Kanseri Günü, 40 yaşını doldurmuş her erkeğin ilk rutin tarama ve kontrollerini düzenli olarak yapmasına dünya çapında vesile oluyor.