Genel SağlıkHABERLER

PROF. DR. ZİYA MOCAN’DAN DİYABETTEN KORUNMAK İÇİN 10 TÜYO

Medical Park Acarkent’ten İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, günümüzde 10 milyon kişinin mücadele ettiği artık salgın bir hastalığa dönüşen diyabetten korunma yolları hakkında Acarkent sakinlerini bilgilendirdi

Medical Park Acarkent Sağlık Söyleşileri’nin ikincisi Diyabet Haftası’nda Prof. Dr. Ziya Mocan tarafından gerçekleşti. Prof. Dr. Mocan, çağımızın hastalığı haline gelen ve ülkemizde 10 milyon kişinin mücadele ettiği diyabet hastalığının tedavisindeki yeni yöntemler ve korunma yolları hakkında Acarkentlileri bilgilendirdi. Acarkent Coliseum’da “Şeker Hastalığı ve Tedavisinde Yeni Yöntemler” başlığıyla gerçekleşen söyleşide, katılımcıların şekerleri de ölçüldü.

Kimler Risk Grubunda?

Prof. Dr. Mocan, “Ailesinde şeker hastalığı olanlar, vücut ağırlığı fazla olanlar, hareketsiz yaşantı sürenler, hamileliği süresince kan şekeri yükselmesi yaşayanlar ve yüksek tansiyon hastaları diyabete daha yatkın” dedi. Diyabet hastalığının belirtilerine de değinen Prof. Dr. Mocan, “Çok susuyorsanız, çok sık idrara çıkıyorsanız, çok acıkıyorsanız, kilo kaybı yaşıyorsanız, yorgunluk çekiyorsunuz mutlaka şekerinize baktırın. Bunlar diyabet hastalığının en önemli belirtileri” diye açıkladı.

Prof.Dr. Ziya Mocan’dan Diyabetten Korunmak İçin 10 Öneri

Prof. Dr. Ziya Mocan, Medical Park Acarkent Söyleşileri’nde 21. yüzyılın getirdiği yeni yaşam şekli dolayısıyla çağımızda hızla artan diyabet hastalığından korunmak için 10 öneri açıkladı:

1) Sağlıklı ve dengeli beslenin
2) Düzenli spor ve egzersiz yapın
3) Posalı gıdalar tüketin
4) Fazla kilolardan kurtulun
5) Sigarayı bırakın
6) Bebekleri en az 6 ay emzirin
7) Düzenli uyuyun
8) Katı yağlardan uzak durun
9) Kırmızı et tüketimini azaltın, özellikle balık tüketimini artırın
10) Karbonhidrat alımını azaltın