POLEN MEVSİMİNDE DİKKATLİ OLUN

Alerjik yatkınlığı olanların, özellikle bu ay çok etkili olan kavak polenlerine karşı daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Uzmanlar, alerjik yatkınlığı olanlara şu önerilerde bulunuyor: Evlerini sabah saatlerinde havalandırın ve mümkünse polen yayan bitkilerin bol olduğu yerlerde bulunmayın. Ciddi alerjik vakalarda maske kullanın. Evlerde büyük yapraklı ve çiçeksiz bitkileri tercih edin. Bunların yanı sıra doktor kontrolünde antialerjik ilaçlar ve aşılar da polene karşı etkili oluyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnci Gülmez, polene bağlı olarak ortaya çıkan alerjilerin hapşırık, burun akıntısı, kulaklarda ve damaklarda kaşıntılar gibi rahatsızlıklara neden olduğunu, bunun sonucunda büyük oranda işgücü kayıpları yaşandığını belirtti. Bitkilerin havaya yaydığı polen miktarının bu mevsimde daha da arttığına ve kavak polenlerinin bu ay çok etkili olduğuna dikkati çeken Gülmez, şu bilgileri verdi:

“Polen, alerjik yatkınlığı olan insanlarda alerjik rhinit, astım ve halk arasında dabaz olarak bilinen ürtikere neden olmaktadır. Bu nedenle polene karşı alerjik yatkınlığı olan insanların bu aylarda önlem almaları gerekmektedir. Polenin yol açtığı rahatsızlıklar nedeniyle insanlar bazen yatağa mahkum olabilmekte ve işgücü kayıpları meydana gelmektedir. Dünyada polene karşı alerjik yatkınlığı olanların oranı yüzde 30’dur. Bu oran, polenin yol açtığı işgücü kayıplarının önemini ortaya koymaktadır.”

SABAH SAATLERİNE DİKKAT

Havadaki polen oranının bahar aylarında ve özellikle sabah saatlerinde yoğunlaştığını belirten Gülmez, polene karşı alınabilecek önlemleri de şöyle özetledi:

“Alerjik yatkınlığı olan insanlar, evlerini sabah saatlerinde (polenler yoğun olduğu için) havalandırmamalıdır. Bu kişiler, mümkünse sabah saatlerinde polen yayan bitkilerin bol olduğu yerlerde bulunmamalıdır. Ciddi alerjik vakalarda maske kullanılmalıdır. Bu kişiler evlerinde bitki bulundurmamalı veya büyük yapraklı ve çiçeksiz bitkileri tercih etmelidirler. Bunların yanı sıra doktor kontrolünde antialerjik ilaçlar ve aşılar da polene karşı etkili olabilmektedir.”

HER BÖLGEDE YOĞUNLUK FARKLI

En fazla miktarda poleni pıtrak, papatya, altınbaşak, yulaf, arpa, mısır ve buğday gibi bitkilerle kavak ve söğüt gibi ağaçların yaydığını kaydeden Gülmez, polen yayan bitkilerin bölgelere göre farklılık gösterdiğini ve buna göre her bölge için ayrı polen haritası oluşturulduğunu, Türkiye’de polene bağlı alerjik rahatsızlıkların daha çok büyükşehirlerde, deniz kenarlarında, endüstri bölgelerinde ve düşük sosyo-ekonomik koşullarda görüldüğünü ifade etti.

Öte yandan, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Hüseyin Uludağ, geçen yıl İl Sağlık Kurulu kararınca yerleşim yerlerinde sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle kesim çağına gelmiş kavak ağaçlarının kesildiğini hatırlatarak, vatandaşlara kavak ve söğüt gibi ağaçları yerleşim yerleri dışına dikmeleri konusunda uyardı.