Genel SağlıkHABERLER

PEDODONTI İLE ÇOCUKLARDA DIŞ HEKIMI KORKUSUNA SON!

Diş sağlığının önde gelen kuruluşu Anadolu Sağlık Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı ‘Pedodonti’ (Çocuk Dişleri) Bölümü, diş bakımında çocuklara özel yaklaşımın önemini vurguluyor. Doğumdan ergenlik çağına kadar süregelen pedodonti alanında uzman Doç. Dr. Şule Kavaloğlu ÇILDIR, diş bakımının küçük yaşlarda başlaması gerektiğini belirtiyor.

Ağız ve diş sağlığında sunduğu hekimlik ve toplumsal hizmetlerle ön plana çıkan Anadolu Diş Sağlığı Ekibi, 0-14 yaş arası çocukların ağız ve diş sağlığını takip eden Çocuk Diş Hekimliği uzmanlığının önemine dikkat çekiyor. Uzman hekimler tarafından, çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimine bağlı olarak psikolojik yaklaşım ve yetişkinlerden farklı olarak özel ilgi ile sunulan çocuk diş hekimliği hizmeti ile ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önüne geçiliyor.

Çocuğunuza “Acıtmayacak” demeyin…

Çocuklarda ilk diş hekimi ziyareti hakkında ailelere tavsiyelerde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Pedodonti Uzmanı Doç. Dr. Şule Kavaloğlu Çıldır; “Çocuğa acıtmayacak derseniz çocuğun aklına ağrı hissini getirmiş olursunuz. Diş hekiminin dişlerine bakmaktan başka hiçbir şey yapmayacağı konusunda çocuğunuza söz vermeyin. Bırakın çocuk, hekimini dinleyerek kendi izlenimleri ve hissettikleriyle üstesinden gelsin. Ayrıca çocuğunuzu diş hekimine götürürken kendi endişelerinizden dolayı muayene sonrası için çocuğunuza oyuncak, dondurma veya benzeri ödüller için söz vermeniz, onun farklı ve zor bir şeyle karşı karşıya olduğunu hissetmesine neden olur. Çocuğunuzun sizin korku ve endişelerinizi hissetmeden diş hekimine gelmesini sağlamalısınız.” dedi.

Küçük yaşta ihmal edilen çürükler ileriki yaşlarda problem yaratıyor!

Çürük sıklığı konusunda son yapılan araştırmalara göre; çocuklarda çürük sıklığının, özellikle 7-12 yaş arası çocuklarda yüzde 90’lara ulaştığı görülüyor. Bu nedenle, çocuğun gelecekteki ağız ve diş sağlığını ve en önemlisi genel sağlığını da koruyabilmek için çürükten koruyucu yöntemlerin uygulanması öneriliyor. Erken yaşta travma ya da çürük nedeniyle dişini kaybetmek zorunda kalan çocukların ileride diş dizilerinde oluşabilecek çapraşıklıkları önlemek adına da pedodonti önemli bir yer tutuyor. İleriki yaşlarda oluşabilecek sağlık sorunlarının önlenmesi adına ailelerin çocuklarına özel tedavi ve yaklaşım sunan pedodonti uzmanlarını tercih etmeleri öneriliyor.

Pedodontistler, sadece mevcut olan diş ve dişeti hastalıklarının tedavisini gerçekleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda çocukların çürük risk tayinlerini yaparak yeni bir çürük oluşumunu engellemek amacıyla her çocuğun kendisine özel, çürükten koruyucu uygulamalar sunuyor. Her çocuğa standart çürükten koruyucu tedavi uygulanması her zaman başarılı sonuçlar vermeyebiliyor. Burada önemli olan çocuğun kendi diş yapısı, tükürük yapısı ve beslenme alışkanlıklarına uygun olan çürükten koruyucu uygulamaların belirlenerek uygulanması ve yine çocuğa özel olarak belirlenen aralıklarda düzenli olarak kontrollerinin yapılması. Küçük yaşta başlanan kişiye özel diş bakımı, çocuğun hem diş hekimi korkusunu yaşamaması, hem de ileriki yaşlarda ağız ve diş sağlığı ile genel sağlığı açısından büyük önem taşıyor.