ÖSTROJEN TEDAVİSİ GÖZE YARARLI

Gazi Üniversitesi Kadın Doğum Uzmanı Doç. Bülent Tıraş , menopozdaki östrojen tedavisinin görme keskinliği üzerine olumlu etkileri olduğunu söyledi.

Tıraş, bunun östrojen tedavisinin lakrimal sıvı (gözyaşı) üzerine olumlu etkilerinden kaynaklandığını kaydetti. Menopozdaki hastalarda önemli bir sorun da tıp dilinde keratokonjuktivitis sikka diye adlandırılan kuru göz hastalığının sıklığındaki artış. Bülent Tıraş, menopozda sık karşılaşılan diğer bir problem olan ve yaşla beraber görülme sıklığı artan göz merceğinde meydana gelebilecek matlaşmanın östrojen tedavisi ile önlenebildiğini söyledi. Erkeklerde daha sık görülen ancak menopozla birlikte kadınlarda atağa geçen kalp hastalıkları, ostrojenle önlenebiliyor. Kalp hastalıkları, menopoz çağına gelen kadınlarda en sık görülen ölüm nedeni olarak gösteriliyor.

Kadınlarda koroner arter hastalığı, erkeklerden 10 yıl, miyokard infarktüsü ise 20 yıl daha sonra görülmekte. 45-65 yaş arası kadınlarda kalp hastalığı 8’de 1 oranda görülürken 65 yaşın üzerindeki kadınlarda oran, 3’te 1’e yükseliyor. Yaşam boyunca bir kadının kalp hastalığından ölüm riski yüzde 31 iken meme kanseri ve kalça kırığından ölüm riski oranı yüzde 2.8. (Cumhuriyet Gazetesi)