OSTEOPOROZ ERKEKLER İÇİN DE TEHLİKE

Kemiklerin kolay kırılabilecek kadar zayıf bir hal almalarına sebep olan osteoporoz hastalığı çoğu defa farkına varılmadan ilerliyor.

Araştırmalara göre, dünyada 50 yaşın üzerinde her 3 kadından ve her 5 erkekten biri osteoporoz hastalığına yakalanıyor.

Osteoporoz Hasta Derneği ve Türkiye Osteoporoz Derneği’nin öncülüğünde, Sanofi-Aventis’in desteği Kemer Country’de gerçekleştirilen toplantıda fiziksel aktivitenin hastalığa yakalanma riskini düşürdüğü, hastalığı yaşayanların ise egzersizlerle sosyal hayatta daha rahat olabilecekleri vurgulandı.

Bedeni, canlı, dinamik ve genç tutan hareketler bütünü olarak tanımlanan yoganın osteoporozun önlenmesi ve tedavisinde yardımcı bir metot olarak son yıllarda sıklıkla kullanıldığına dikkat çeken Osteoporoz Hasta Derneği Başkanı Prof. Dr. Gülseren Akyüz, “Osteoporoz ile mücadelede, medikal ilaç tedavisinin yanı sıra, başta fiziksel aktivite olmak üzere beslenme ve hayat stilindeki değişiklikler de bizim için önemli. Haftada yarım saatten 5 gün hafif yürüyüşlerde bulunmak, kişilere uzun süre sağlıklı ve problemsiz bir hayat getirecektir” dedi.

Özellikle kadınların ve yaşlıların önemli sağlık problemlerinden biri olan osteoporozla mücadele etmek için kurulan Uluslararası Osteoporoz Vakfı (IOF) Genel Direktörü Dr. Daniel Navid ise yaptığı konuşmada; IOF’ın 2005’i Fiziksel Aktivite yılı olarak ilan ettiğini bu bağlamda, bütün dünyada egzersiz ve sporun osteoporozun önlenmesi ve tedavisindeki yeri ve öneminin tartışılmaz kabul edilmiş olup hedeflerinin toplum bilincini artırmak olduğunu söyledi.