Genel SağlıkHABERLER

ORUÇ TUTAN ANNENİN SÜT KALİTESİ DÜŞÜYOR

Anne sütünün bebeğin gelişimi için paha biçilemez önemde olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bebeğin sağlıklı gelişimi için anne sütünün en gerekli besin olduğu düşünüldüğünde emziren annelerin oruç tutması büyük bir ikilem yaratıyor. “Emziren annenin oruç tutması sütün kalitesini düşürür” diyen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz, annelere bu dönem ile ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

Emziren annelerin oruç tutmasının riskli olduğunu ifade eden Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz, sahura kalkmadan oruç tutmanın sakıncalı olacağını söylerken, her halükarda bebeklerin 6 aydan büyük ya da başka nedenlerle ek gıdaya başlamış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Araştırmalar göre kısa süreli yememe durumunda anne sütü azalmıyor, ancak kısa süreli sıvı kaybı sütü azaltıyor diyen Dr. Tahmaz, 2-5 ay arasında bebeği olup emziren kadınlar arasında yapılan bir çalışmanın da oruç sırasında anne sütünün içeriğinde bir miktar değişim olduğunu gösterdiğini söyledi. Çalışma, alınan enerji miktarı, protein, A ve C vitamin gibi elemanların günlük ihtiyacın altında kaldığını gösteriyor diyen Dr. Tahmaz, “Bu da emziren annelerin oruç sırasında süt kalitesinin etkilendiğini kanıtlıyor” diye konuştu.

Tüm gün su içmemenin ve oruç tutmanın neden olduğu en büyük sorunu annenin yaşadığı sıvı kaybı olarak belirten Dr. Tahmaz, “ Oruç tutan bazı annelerde sıvı kaybı diğerlerine göre daha çok görülebilir ve bu da ciddi sorunlar yaratıp, süt miktarını artırmayı zorlayabilir” diyerek “Su kaybı fazla olursa annenin süt üretimi azalır” şeklinde konuştu.

Vücut bütün gün su içmemeyi kolay tolere edemez

Bebek başka nedenlerle zaten ek gıdalara başladıysa ya da 6 ayın üzerinde ise oruç sırasında annenin yememe ve içmemesi daha kolay tolere edilebilir diyen Dr. Tahmaz, anneleri şu iki durumdan kaçınmaları için uyardı:

• Bebeğin sadece anne sütüyle beslendiği ilk 6 ayda bütün gün su içilmemesi

• Oruç tutabilmek için gereğinden önce ek gıdalara ve mamaya başlanması

Oruç tutacak anneler için de tavsiyelerde bulunan Dr. Tahmaz, diyabet veya kan şekeri düşüklüğü ile başka sağlık problemleri olan annelerin oruç tutmalarının riskli oldugunu söyledi ve mutlaka doktora danışılmasını önerdi.

• Sahura mutlaka kalkılmalı.

• İftardan sahura kadar geçen süre içinde bol miktarda sıvı alınmalı.

• Annelerin günü dinlenerek geçirmeleri ve kendilerini fazla yormamaları da gerekir.

• Bu dönemde bebeğin aynı aralıklarla emmeye devam etmesini ve ek gıdaların da aynı şekilde verilmesini önerilir.