Genel SağlıkHABERLER

ORTODONTİ TEDAVİSİ VE DİŞ TELLERİ

Tıpta Ortodonti tedavisi olarak kullanılan diş telleri ağız ve diş sağlığında problem yaşayan çocuklar için büyük önem taşıyor. Çocukların takmak istemediği diş telleri, ileriki yaşlarda estetik diş bozuklukları yaşanmasına neden olabiliyor. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, diş tellerini kullanımı ve diş sağlığındaki önemini anlatıyor.

Ortodonti Nedir?

“Ortodonti tam olarak dişlerdeki bozuklukları düzeltmek amacıyla kullanılıyor. Bu tedavi yöntemi ile estetik olarak sorunlar ortadan kalkıyor ve çocuklar sağlıklı bir diş yapısına kavuşuyor.”

Çocuklarda sorunlu diş belirtileri…

“Çocuğun ağız ve diş yapısındaki bozukluklar onu sağılık açısından tehdit edebildiği gibi görünüm olarak da zamanla rahatsız edecektir. Bu nedenle tedavi gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir;

-Önde konumlanmış çapraşık dişler,

-Süt dişlerin erken ve geç kayıpları,

-Dengeli durmayan ağız ve çene yapısı,

-Çiğneme ve konuşma gibi işlevlerde ağzı kapama zorlukları,

-Çene yapısın geride veya çok önde olması,

-Alt ve üst dişlerin birbirine doğru şekilde temas etmemesi gibi durumlarda Ortodonti tedavisine başvurulur.”

İlk tedavi yaşı…

“Dişler, kemik ve diş etleri sağlıklı ise hemen her yaşta tedaviye olumlu yanıt alınabilir. Ancak ilk ortodonti kontrolün yedi yaşından geç olmamasında yarar var. Bu yaşta dişler düzgün sıralanmış görünse de gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Eğer problem saptanırsa, diş hekimi tedaviye başlamak için en uygun zaman konusunda sizi yönlendirir. Bu yaşlarda uygulanacak ortodontik tedaviler önleyici ve koruyucu ortodontik tedavi olarak adlandırılıyor. Çocuk 7 yaşını geçse bile, ortodontik muayenesinin yapılması çok önemli. Çoğu çocukta ortodontik tedaviye 9-12 yaşları arasında başlanıyor. Bu tedavi yönteminde erken teşhis, diş kaybını ve çene yapısındaki bozukluklarını önlemek adına gereklidir.”

Diş Telleri Kullanımı…

“Ortodonti tedavisinde çocuklarda diş tellerinden yararlanılır.

Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği hareketli teller çoğunlukla erken dönemde ve çok karışık olmayan Ortodonti problemlerde kullanılıyor.

Büyüme ve gelişim döneminde, iskelet yapısının belirli bir yöne doğru gelişmesine yardımcı olmak için fonksiyonel tellerden faydalanılıyor.

Çocuklar için hem kolay hem de pratik bir obje olan teller, kullanım açısından rahat olduğu için tercih edilir. Rahatlıkla çıkarabildiği içinde temizlemesi de oldukça basittir.”

Renkli Diş Telleri…

“Çocukların birçoğu bu telleri kullanmak istemiyor. Görüntüsünden rahatsızlık duyan çocuk hastalar için seramik diş renginde teller ve görünmeyen tellerde kullanılabilir. Dişlerin ön yüzeyine değil de arka yüzünden uygulanabilen teller de bu sorunu yaşayan hastalar için önerilebilir. Kullanmak istemeyen çocuklar için renkli teller ile bu tedavi yöntemi daha sevimli bir hale getirilebilir.”

Ortodonti tedavisi uygulamazsa neler yaşanır?

“Çocuk yaşlarda tedavi edilmeyen ortodontik problemler ileri yaşlarda estetik görünüm bozuklukları ve buna bağlı psikolojik sorunlar, diş kanamaları, diş eti rahatsızlıkları ve konuşma zorluğu, ağız kokusu, diş kayıpları ve de dişleri temizleme zorluğu yaratabilir.”

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu