ORGAZM SORUNU GENETİK

Kadınlarda orgazm sorunu genetik çıktı. Kadınlar arasındaki orgazm farklılığında genlerin yarı yarıya etkili olduğu ortaya çıkarıldı.

Kadınlar arasındaki orgazm farklılığında genlerin yarı yarıya etkili olduğu ortaya çıkarıldı.

Londra’daki St.Thomas Hastanesi İkiz Araştırmaları Ünitesi’nden Tim Spector ve arkadaşları, kadın orgazmının biyolojik temeli olduğunu ve kadınlar arasındaki orgazm farklılığında genlerin neredeyse yarı yarıya etkili olduğunu ortaya koydu. İngilizg eretikçi diyor ki: Bu temelin biyolojik, fizyolojik ve psikolojik yönleri var. Araştırmamız, bütün bunların yanısıra, orgazmın sadece kültür, arkadaş baskısı, yetiştirme veya din temelli olmadığını ve kadınlar arasında büyük orgazm farklılıklarının genlerden kaynaklandığını gösteriyor.”

Spector ve arkadaşları 6000 kadar ikiz kadına, bir anket uyguladı. Ankette mastürbasyon ve veya cinsel ilişki sırasında ne sıklıkla orgazm oldukları soruları da vardı. 4037 kadın (714 tek yumurta ikizi ve 683 farklı yumurta ikizi) anketi yanıtladı. Kadınların yaşı 19 ile 83 arasında değişiyordu ve yüzde 3’ü lezbiyen veya biseksüeldi.

Yüzde 14’ü orgazm oluyor

Yanıtların degerlendirilmesinde şu sonuçlar ortaya çıktı: yalnızca yüzde 14’ü her ilişkide orgazma ulaştığını açıklıyordu.. yüzde 32’si cinsel ilişkinin dörtte birinde orgazm olmakta zorlanıyor, diğer yüzde 16’sı hiçbir zaman orgazm olamıyordu. Bu sonuçlara göre, tek yumurta ve farklı yumurta ikizlerinin yanıtlarının karşılaştırıldığında, cinsel ilişkide orgazma ulaşma yetisinin yüzde 34 oranında genetik olduğu ortaya çıktı.

İkiz çalışmalarının önemi ikizlerin aynı koşullarda yaşamış olmalarından kaynaklanıyor. Böylece eğer tek yumurta ikizleri, farklı yumurta ikizlerine göre daha fazla benzerlik taşıyorsa, bu benzerliğin altında, çevresel faktörlerden çok genetik faktörlerin yattığı sonucunu çıkartmak mümkün olabiliyor.

En çok mastürbasyon ile

Mastürbasyon sırasında orgazm olduğunu belirten kadınların oranı ise yüzde 34 idi.. Bu beklenen bir sonuçtu. Bunlar her mastürbasyonda orgazm oluyordu.

Ancak ilk bir başka sonuç daha vardı: Hiçbir zaman orgazm olmadığını söyleyenlerin sayısı ile cinsel ilişkiden zevk almayanların sayısına birbirine yakın: yüzde 14 . Değerlendirmeler bu farklılığın yüzde 45’inin genetik olduğunu gösteriyordu (Biology Letters, DOI: 10.1098/rsbl.2005.0308).

İngiliz araştırmacı Spector, cinsel ilişkide ve mastürbasyonda orgazm olamadıklarını söyleyen kadın sayısının hemen hemen aynı olmasını doğal karşılıyor ve şunları belirtiyor: “Mastürbasyonda dış faktör sayısı daha azdır, bu erkeklerde de böyledir. Mastürbasyonun genetik yönünün daha ağır basması, olup biten hakkında net bir fotoğraf sergiliyor”.

Çeşitli teoriler

Kadınların orgazm olma durumu üzerine bu araştırma konusunda çok sayıda teori var. Mesela, kadınların orgazm olmalarını sağlama konusunda başarılı olan erkeklerin, çocukların yetiştirilmesinde de ideal bir eş oldukları, bunlardan biri. Yani kadının orgazmında üzerine düşeni yapmayan erkeklerin babalıkları üzerinde şüpheler dolaşıyor!.. Başka bir teori: Kadınlarda orgazmın yarattığı hareketlilik ortamında sperm hedefe daha iyi ulaşıyor. Böylece üreme olasılığı artıyor!

Primatlar üzerinde yapılan çalışmalara göre, dişi makak maymunları da orgazm olabiliyor. Ancak orgazm daha çok dişiler arasındaki ilişkilerde yaşanıyor, bu da üreme konusundaki teoriyle uyuşmuyor.

Bonobo maymunlarının cinsel yaşamları çok renkli. Grup seksi ve mastürbasyon gibi cinsel eylemlerin topluluk içindeki bağlığı artırıcı bir etkisi var. Bu da orgazm için yeni bir teoriye göre orgazm ilişkileri güçlendiriyor.

Indiana Üniversitesi’nden Elisabeth Lloyd’a göre, kadın orgazmı evrimsel doğal seleksiyon açısından erkeklerdeki kadar önemli rolü yok. Dişi orgazmının erkek orgazmının rastlantısal bir uzantısı olduğunu düşünen Lloyd, kadınlardaki orgazmı erkek meme uçları ile aynı kefeye koyuyor.

Kadının evrimi ve orgazm

Lloyd, araştırmadan sonuçlarının da orgazm olamayan kadınlarda bir sorun olduğu yönündeki görüşü güçlendirdiğini ileri sürüyor. Bu görüşü, sorunu çözmeye yönelik ürünler satan şirketlerin körüklediğini söyleyen Lloyd, “Hangi kıstaslara dayanarak bir kadını normal, bir diğer kadını anormal olarak tanımlayacağız?” diye soruyor.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr