ORGAN BAĞIŞINA İLGİ YETERSİZ

Sağlık Bakanlığı Organ bağışı bilincinin yerleşmesi için televizyon programları hazırlatacak.

Yetkililer, organ ve doku bağışlarında en önemli sorunlardan birinin, sağlık personelinin, organ naklinin hukuki boyutunu, tıbbi etiği ile sosyal ve dini yönünü bilmemesi olduğunu belirtiyor.

Organ bağışı için ilk danışılan kişiler olan sağlık personelinin yanlış bilgilerle vatandaşları olumsuz yönde etkilemelerinin bağışları etkilediği göz önüne alınarak, tüm sağlık personeli eğitiliyor.

Acil servis ve yoğun bakım servislerinin durumu da organ ve doku nakli hizmetlerinde diğer önemli sorunu oluşturuyor. Yoğun bakım servislerinin çoğunda donör izlenmesi ve bakımının yeterli düzeyde yapılmaması, organ ve doku nakli hizmetlerini etkiliyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yoğun bakım yataklarının sayısal olarak artırılması ve nitelik olarak yeterli düzeye getirilmesi için çalışıldığını belirterek, bu amaçla yurt genelinde tüm hastanelerde yoğun bakım envanteri çıkarıldığını ve Yoğun Bakım Bilim Kurulu oluşturulduğunu kaydediyor.

Kadavradan alınan organların merkezler arasındaki naklinde yaşanan güçlük de organ nakli hizmetlerinde en önemli sorunlar arasında gösteriliyor.

Bu işlem için THY’nin tarifeli seferlerinin yetersiz kaldığını kaydeden yetkililer, bu sorunun aşılması için THY ile uçak, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü ile de helikopter kiralama protokolü imzalandığınını vurguluyor.

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye çapında son 3 yıllık dönemde bin 409 böbrek, 326 karaciğer, 58 kalp, 47 kalp kapağı, 3 bin 665 kornea, 1106 kemik ilgi nakli gerçekleştirildi.

2002 yılı verilerine göre ise 5 bin 920 hasta böbrek nakli için sıra beklerken, 430 hasta karaciğer, 146 hasta kalp, 27 hasta kalp-akciğer, 16 hasta pankreas, 2 bin 622 hasta kornea, 274 hasta da kemik iliği nakli için bekliyor