Genel SağlıkHABERLER

ONLİNE ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI

İnternetin günlük hayatımızda giderek daha çok yer almasıyla, online alışveriş bağımlılığı da bir o kadar artıyor.

Tıpkı bilindik alışveriş bağımlığında olduğu gibi, online alışveriş bağımlılı da kişinin özel, finansal ve profesyonel yaşamını kötü yönde etkiliyor. Hele ki bazı yönleriyle online alışveriş bağımlılığı kişinin bütçesine normal alışveriş bağımlılığından daha çok zarar veriyor. çünkü kredi kartları nakit para yerine yapılan harcamalarda kullanılırken, hiç para harcamıyormuşsunuz algısı yaratıyor. Uzmanlara göre alışveriş bağımlıları, yaptıkları harcamaların finansal durumlarına yansıyacak etkisini hiç akıllılarına bile getirmiyorlar.
özellikle ülkemizde n11 ve hepsiburada gibi açık pazar faaliyeti sürdüren alışveriş sitelerine birçok nedenden ötürü kolayca bağımlı hale gelinebiliyor. çünkü normal alışverişin aksine, bu tür web sitelerinde birçok ürüne ve markaya bir tıkla erişmek mümkün. Ayrıca yapılan araştırmalar göre, bilinçsiz şekilde kullanıldıklarında, bu tür mağazalarda geçerli olan indirim kuponları yayınlayan indirimkodlarim.com gibi platformlar da pekala alışveriş bağımlılığına neden oluyor.
Tıpkı normal alışveriş bağımlılığında olduğu gibi, online alışveriş de genellikle bir hobi olarak düşünülüyor. Fakat online alışveriş günlük hayatının çoğunu almaya başladığında bu hobi kendini bağımlılığa dönüştürüyor. Araştırmalara göre kişinin online alışveriş bağımlısı olup olmadığını gösteren 5 temel kriter mevcut:
• Eğer online alışverişe başlamadan, onun hakkında uzun süre düşünüyorsanız.
• Farkında olarak daha fazla harcamaya ve gereksiz şeyler almaya başladıysanız.
• Ailenizi ya da işinizi bu yüzden ihmal etmeye başladıysanız.
• Eğer aldığınız şeyler ya da fiyatları hakkında diğer insanlara yalan söylemeye başladıysanız.
• Ve ödeyemeyeceğiniz kadar borcun altında kalıyorsanız.
Online alışveriş bağımlısı olmuşsunuz demektir.
Online alışveriş bağımlılığı konusunda uygulanan tedavi yöntemleri, kompulsif satın alma bozukluğu ile oldukça benzer nitelikler taşıyor. Bu yöntemlerin birçoğu bağımlılık yaratan davranışlarınıza odaklanmaktan geçiyor. Bağımlılık içine düşmüş tüketiciler, kendilerini alışverişe iten şeyin ne olduğunu keşfetmeli ve bunu nasıl durdurmaları gerektiği üzerinde çalışmalılar. Uzmanlara göre önceden bir alışveriş listesi hazırlamak bağımlılığı ortadan kaldırmak için atılabilecek en etkili adımlardan birisi. Bunun yanı sıra, indirim kuponu ve hediye çeki gibi araçların daha fazla alışveriş yapmak yerine, tasarruf etme amacı güdülerek kullanılması gerektiği vurgulanıyor. Ancak elbette her şeyde olduğu gibi, bunda da kişinin kendi parasının ve zamanının limitlerini bilmesi en önemli etken.