Genel SağlıkHABERLER

ONLARI DİNLEYİN

Onları Dinleyin

Gaziantep Rehberlik ve Araştırma Merkezi (GARAM) Müdür Yardımcısı Psikolog Özgül Kılıç, söylediklerinin dinlendiğini gören çocukların, kişilik gelişimlerini daha sağlıklı tamamlayabileceklerini açıkladı.

Anne-baba ve yakın çevresi tarafından dinlendiğini gören çocukların öncelikle sevildiklerini düşünüp, duygularını daha rahat ifade etme fırsatı bulacağını belirten Kılıç, dinlenmeyen ciddiye alınmayan çocuklarının içe kapanık olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Kılıç, “0-6 yaş grubundaki çocuklar, söylediklerininin ciddiye alınmadığını farkederler ve savunmaya geçip, tepki gösterirler. İşbirliğine yanaşmaz, sosyal yaşamda başarılı olamaz ve sonuç olarak da içe kapanık bir kişiliğe sahip olurlar” diye konuştu.

Özellikle ailelerin, 0-6 yaş grubu çocuklarla ilişkilerinde dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Kılıç, şöyle devam etti: “Çocukların sözlerine özenle kulak verilmeli. Çocuğa yardımcı olmak için söyledikleri iyice anlamaya çalışılıp kısaca tekrar edilebilir. Duyulanın tekrar edilmesi, söylenenlerin aynen duyulduğunu, başka bir anlam verilmediğini, yanlış anlaşılmadığını kanıtlar. Konuşan çocuk tam olarak ve yorumsuz duyulduğunu hissettiğinde güven kazanarak konuşmaya devam eder.

Duyguların dile getirilmesi konuşan kişiyi rahatlatır, anlaşıldığını hisseder, yükü hafifler, ayrıca duyguların yoğunluğu davranışlara yansımaz. Duyguların isimlendirilmesi çocuğa da kendi duygularını ayırt etmeyi, isimlendirmeyi öğretir. İletişim içinde büyüyen çocuklar sorunlarını daha kolay çözebilirler.”