ÖNEMLİ KARARLARINIZI YAZ SICAĞINDA VERMEYİN

Aşırı halsizlik, mutsuzluk ve tahammülsüzlük… Tüm bu şikayetler hava sıcakları ve nem oranının artısıyla beraber kişilerde görülen psikolojik etkenler arasında yer alıyor. Aşırı sıcak hava ve nem psikolojik hastalıkları tetikliyor ve beraberinde stresli bir dönem geçirilmesine sebep oluyor. Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven, sıcakların insan psikolojisi üzerindeki etkileri ile baş edebilmek için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Sıcak hava panik atağı tetikler

Aşırı sıcak havalar canlılar üzerinde stres yaratabilir. Stres, organizmanın uyumunu bozan olaylara ve yaşadığı değişikliğe uyum sağlama tepkisidir. Stresle beraber vücutta bir takım kimyasal değişiklikler meydana gelecektir. Kişiler karşılaştığı stres verici durumdan ya kaçacak ya da mücadele edecektir. Bazı kişi için stres yaratan bir durum bazıları için stres yaratmayabilir. Sıcak hava ve nem gibi çevresel faktörler stresle birlikte aynı zamanda kişide psikolojik bir rahatsızlık varsa bunun şiddetini artırabilir. Sıcak havadan dolayı kalp atımının hızlanması, sık sık nefes alma gibi bedende oluşan değişimler panik bozukluğu yaşayan hastalar tarafından yanlış değerlendirilip panik atakları da tetikleyebilir. Depresyon yaşayan hastalarda ise stres ikiye katlanarak keyifsizlik ve mutsuzluk durumları artabilir.

Temizlik takıntısı olanlar sıcaklarda kendilerini daha kirli hisseder

Temizlik takıntısı olanlar aşırı sıcak ve nemli havalarda kendilerini daha fazla kirli hissedebilirler. Sıcak ve nemden dolayı terleme ve yapış yapış olmak temizlik takıntısı olan kişilerin kendilerini daha kirli hissetmesine neden olabilir.

Sıcak havalar saldırganlığa neden olur

Sıcaklarda uyku problemleri çok görüldüğünden yetersiz uyku; bitkinlik, yorgunluk ve sinirlilik durumlarını da beraberinde getirmektedir. Amerika’da sıcak havalarda daha fazla korna çalındığına dair çalışmalar mevcuttur. Özellikle tahammülsüzlük ve öfke durumları sıcaklarla beraber artmaktadır. Yapılan çalışmalarda sıcak havalarda suç oranlarının arttığına dair istatistik veriler de vardır. Yüksek sıcaklık doğrudan saldırganlığı yükseltir ve duyarlılığı artırarak bedeni ve zihni etkilemektedir.

Aşırı nem mutsuzluğu artırır

Özellikle nem arttıkça mutluluk, sevecenlik ve dinç olmak gibi kendimizi iyi hissetmemize neden olan duygularımız azalmaktadır. Yani tüm bunlar aşırı sıcak havalarda huzursuz, rahatsız, huysuz ve aksi hissedeceğimizi gösteren belirtilerdir. En basiti aşırı sıcaklarla beraber dışarıdaki aktivitelerde azalma olacak bu bile hayal kırıklığı ve huzursuzluk yaratabilecektir. Aynı zamanda hareket kısıtlılığı ve fiziksel aktivite yoksunluğundan insanlar depresif bir duruma girebilirler. Yüksek ısının risk almayı arttırdığı da bilinmektedir. Bu durumda kişiler düşünmeden hareket edip sağlıksız kararlar verebilmektedir.

Alışveriş çılgınlığı sıcaklarda artış gösterir

Yüksek ısının risk almayı arttırdığı da bilinmektedir. Bu durumda kişiler düşünmeden hareket edip sağlıksız kararlar verebilmektedir. Sıcak havaların gelmesiyle birlikte kişiler kendilerini daha coşkulu hissederler. Sıcak havalarda coşkulu hissetme ve risk almada artış gereksiz alışveriş yapılmasına sebep olabilir. Bu bilgiye dikkat ederek ihtiyaç listesi hazırlamak gereksiz yere fazla para harcanmasını önleyerek ikinci bir stres yaşanmasını da engelleyebilir.

Aşırı sıcaklar hafıza ve dikkat kaybına yol açar

Özellikle dikkat gerektiren işler için sıcaklığın artması olumsuz etki göstermektedir. Hafıza ile ilgili çalışmalarda uzmanlar 22 derecenin en uygun derece olduğunu belirtirler. 22 derecenin altında ya da çok üstünde olan hava durumlarında kişilerde hafıza ve dikkatin azalacağı belirtilmektedir.

Sıcaklarda tüm bu olumsuz psikolojik etkilerden uzaklaşmak için…

• Önemli kararlarınızı erteleyin.

• Aşırı stres durumunda öfke yaratacak ortamlardan uzaklaşın.

• Trafiğe çıkmadan psikolojik yönden kendinizi hazırlayın.

• Önemli işlerinizi serin ortamlarda gözden geçirin.

• Açık renkli kıyafetler tercih edin.

• Akşam serinliğinde fiziksel aktivite yapın.