OKULDA DOĞRU BESLENME BAŞARIYI ARTIRIYOR

Yaz aylarının sona ermesi ile birlikte okul sezonu da başlıyor. Zamanının çoğunu okulda geçiren çocukların beslenmelerinin yeterli ve dengeli olması, sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından büyük önem taşıyor.

Memorial Suadiye Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Elif Keskin, okul başarısı üzerinde de etkisi olan beslenme konusunda bilgi verdi.

Okul çağındaki çocukların beslenmesinde nelere dikkat edilmelidir?

Kahvaltı Şart

Kahvaltı, bir çocuğun okuldaki dikkatini ve başarısını etkileyen, günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı uzun bir gece açlığından sonra vücudun enerji almasını ve güne dinç başlamasını sağlar. Ayrıca kahvaltı yapan bir çocuk okulda olduğu süre zarfında abur-cubur besinlere az yönelir. Bu yüzden çocukların kahvaltı yapmaları şarttır. Kahvaltıda muhakkak süt, peynir, yumurta gibi protein kaynakları, domates, havuç, salatalık gibi sebzeler, ekmek ve şayet çocuk fazla kilolu değilse pekmez, reçel veya bal olmalıdır. Salam, sucuk, sosis gibi yağlı ve nitrit-nitrat içeriği yüksek olan besinlerin fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Tenefüste meyve, süt ya da sebze çubukları

Çocuğun teneffüslerde okul kantininden cips, çikolata, kola, hazır meyve suları gibi abur-cuburları almasını önlemek için muhakkak yanına meyve, kuru meyve, süt, sebze çubukları veya evde yapılmış küçük kekler gibi alternatif besinler konmalı, ara öğün yapma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocuğun beslenmesine büyük bir elma yerine, 2 çeşit küçük meyve konulması çok daha mantıklıdır. Çünkü çocuk büyük meyveyi yiyemeyecek ve vitaminin yarısı çöpe gidecektir.

Beslenme alışkanlığı takip edilmeli

Okulda yemek veriliyorsa muhakkak okul mönüleri takip edilmelidir. Çocukla, her gün okulda ne yediği konusunda konuşulmalı ve ona yemekler hakkında bilgi verilmelidir. Çocuğun hangi besinlere yöneldiği muhakkak takip edilmeli, doğru ve yanlış besinler anlatılıp kendi tercihlerini seçmesi sağlanmalıdır. Sevmediği bir besin grubu varsa seveceği formlarda, beğeneceği şekillerde sunma denenmelidir.

Abur cubur eve alınmamalı

Eve abur-cubur besinler alınmamalıdır. Nasıl olsa çocuk dışarıda bir şekilde bu besinlerden tatmaktadır ve gerçekten canı isterse zaten bunu dile getirecektir.

Beslenme alışkanlıkları bu yaşlarda şekillenmektedir. Bu yüzden yanlış beslenme alışkanlıklarının önlenmesi ve doğrularının pekiştirilmesi için ailenin ve öğretmenlerin beslenme konusunda bilinçli olması gerekmektedir.