ÖĞRENCİLER ORGAN BAĞIŞI ICIN ‘MERHABA YENİ HAYAT’ DEDİ

Kadıköy’deki ilköğretim okulu öğrencileri resim ve kompoziyonlarıyla ‘Organ Bağışı’nın önemini anlattı. Medical Park Hastaneler Grubu, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Organ Nakli Derneği’nin organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Kadıköy’deki ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlediği “Merhaba Yeni Hayat” adlı resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin yaptıkları çalışmalar büyük övgü aldı.

Medical Park Hastaneler Grubu, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Organ Nakli Derneğİ’nin organ bağışı temasıyla Kadıköy’deki ilköğretim okulu öğrencileri arasında “Merhaba Yeni Hayat” ismiyle düzenlediği resim ve kompozisyon yarışmasını kazananlar belli oldu.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nde düzenlen ödül töreninde yarışmada dereceye girenler ödüllendirildi. Yarışmanın resim dalında birincisi ellerinde kalp tutan çocuklarla organ bağışının önemini anlatan Nurettin Teksan İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Cansu Çiçek oldu. Netbook hediye edilen Cansu Çiçek ödülünü Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar’ın elinden aldı. Engelli bir çocuğu resmederek yarışmada ikinci olan FMV Özel Erenköy Işık İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Beril Çıtakoğlu dijital fotoğraf makinesi kazanırken yarışmanın üçüncüsü Faik Reşit Unat İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi olan Ömer Kardaş ise bisikletin sahibi oldu.

Yarışmanın kompozisyon dalında birincisi ise Melih İsfender İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Sena Alioğlu oldu ve kendisine netbook kazandı. İkincilik ödülünü alan Özel Anadolu Irmak Lisesi 6. sınıf öğrencisi Gizem Kayalık’a ise dijital fotoğraf makinesi hediye edildi. Yarışmada üçüncülük ödülünü ise iki öğrenci paylaştı. 60. Yıl Anadolu İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Kumru Karataş ve Özel Doğuş İlköğretim Okulu öğrencisi Selen Atak bisiklet ödülünü aldı.

‘Organ bağışının önemi bu kadar iyi anlatılabilirdi’

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar, dereceye girecek resimleri seçerken zorlandıklarını belirterek, “Yarışmaya katılan tüm öğrencilerin resimleri birbirinden güzeldi. Çocukların yaptıkları resimleri görünce organ bağışının önemi bu kadar iyi anlatılamazdı diye düşündüm. Resimler o kadar yürekten yapılmış ki tüm öğrencileri bir kez daha kutluyorum. Organ bağışı hayat kurtarıyor, bu bilinci çocukluktan başlayarak tüm toplumda yaygınlaşması önemli” dedi.

‘ Organ bağışı konusunda bilinç az’

Organ bağışı konusunda bilinçlenmenin çocukluk çağında başlaması gerektiğini söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar ise, Türkiye’nin organ bağışı konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını, bu konuda yapılan her çalışmanın büyük önem taşıdığını söyledi. Doç. Dr. Kaçar şöyle devam etti: “Türkiye’de hala böbrek yetmezliği çektiği halde organ nakliyle tedavi olabileceklerinden haberdar olmayan hastalar var. Türkiye’de böbrek ihtiyacı olan 70 bin hasta bulunuyor. Bunun en önemli nedeni bağış azlığı. Bu bilinci çocukluk çağında aşılamak gerekiyor. Bu yarışma ile çocukların organ bağışı konusunda bilgilenmelerini sağlamayı hedefledik.”