Genel SağlıkHABERLER

OFİSİN YARATTIĞI ORTOPEDİK SORUNLARI ÇÖZÜN

Ofis koşulları, uzun saatler boyunca hareketsiz bir yaşamı da beraberinde getiriyor. Özellikle hayatımızın ayrılmaz parçası haline gelen bilgisayar karşısında saatlerce çalışmak, ilerleyen zamanlarda çeşitli rahatsızlıklar doğurabiliyor. Oysa bu koşulları biraz olsun değiştirebilmek ve daha ağrısız bir yaşam için önlem almak mümkün. Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Tözün, ofis çalışanlarında görülebilecek rahatsızlıkların nedenlerini anlattı.

AYNI POZİSYONDA, HAREKETSİZ OTURMAK

Sürekli aynı pozisyonda durmaktan dolayı sırt, boyun ve bel ile ilgili rahatsızlıklar meydana geliyor. Bazı kişiler, klavye kullanırken el bileklerini yukarıya doğru tutarak yazdıkları için bilek ve parmaklarla ilgili ağrılı problemler yaşayabiliyor. Bu nedenle ofiste çalışanların hem boyun hem bel hem de kollarıyla ilgili, aynı pozisyonda kalmanın verdiği sertliği ve zorluğu giderecek egzersizler yapmaları öneriliyor.

KAPALI OFİSTE GÜNEŞİ GÖREMEMEK

Ofis çalışanlarının pek çoğu güneşten yararlanamıyor. Ofislerin hemen hepsi ultraviyole ışını geçirmeyen camlarla kaplı oluyor. Sabahtan akşama dek bu tempoda çalışılıyor. Güneş ışını alınmadığında ise vücut D vitaminini aktif hale getiremiyor. Bu yüzden çok genç insanlarda bile D vitamini yetersizlikleri görülüyor. Oysa sadece kemikler için değil, kasların da sağlıklı çalışmaları için D vitamini seviyesinin normal olması gerekiyor. Eğer bu sağlanmazsa, kişinin yaygın ağrıları oluyor; kas güçsüzlükleri ortaya çıkıyor. Bütün bunları önlemek için, ofis çalışanlarının belirli aralıklarla, kısa da olsa güneşten yararlanmaları şart!

EĞİLEREK ÇALIŞMAK

Postural (duruş) olarak hep öne doğru çalışmak, normal bir duruş şekli olmadığı için sırt ağrılarına yol açıyor. Çünkü vücudun yükü, normalden daha da öne doğru getirildiği için, sırttaki kaslar daha fazla kasılıyor, bu da sırt ağrılarına neden oluyor.

DİKKAT! AĞRILARINIZ CİDDİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ OLABİLİYOR

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ufuk Talu da, 20 yaşın üstü neredeyse herkesin kronik problemlerinden biri olan bel veya boyun ağrılarını, “Mekanik bel-boyun ağrıları” olarak tanımladıklarını söylüyor. Bu ağrıların, ofiste sürekli aynı pozisyonda oturarak çalışan kişilerde ve ayakta çalışan ama belli pozisyonlarda, statik olarak iş yapan kişilerde daha sık görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Talu, ağrıların temelinde bazı ciddi hastalıkların da olabileceğini belirtiyor. Genel olarak bel ve boyun ağrısı şikayetiyle başvuran hastaların yakınmalarının yüzde 90 oranında mekanik ağrılara bağlı olduğunu belirten Prof. Dr. Talu, diğer yüzde 10’luk grup hakkında da şu bilgileri veriyor: “Diğer grupta ağrı nedenleri disk bozuklukları, bel fıtığı, disk dejenerasyonu ya da kireçlenme olabiliyor. Bunlar da mekanik ağrıları yapan tablolardır. Çok nadir olarak bu ağrıların altından kemik, omurilik, yumuşak doku tümörü ya da iltihabı ile kişinin yaşı ileri ise kemik erimesi çıkabiliyor.”

ADIM ADIM TEDAVİ UYGULANIYOR

Omurga rahatsızlıklarının tanı ve tedavisinde, hastanın yaşı ve ağrı tipi önemli oluyor. 20-50 yaş arasında ciddi bir darbe, yaralanma veya hastalık olmaksızın ortaya çıkan bel, boyun veya sırt ağrısına öncelikle semptomatik olarak yaklaşılıyor. Yani birkaç gün istirahat, ilaç ve fizik tedavi uygulamaları gibi tedaviler sayesinde, hasta genelde 1 hafta ila 10 gün içerisinde rahatlamaya başlıyor; ağrılar da 2-3 haftada kayboluyor. Eğer bu yakınmalar, ağrının gittikçe azalıp kaybolduğu bir seyir izliyorsa, genellikle mekanik yani altında ciddi bir problemin olmadığı ağrılar olarak ele alınıyor. Ancak istirahata, ilaca ve diğer uygulamalara rağmen ağrılar geçmiyor ve 5-6 haftalık sürelere uzuyorsa, daha ileri tanı tetkiklerine (röntgen, MR gibi) başvuruluyor. Tetkiklerin sonucuna göre de, yeni bir tedavi planı uygulanıyor.

SİGARAYA DİKKAT!

Yapılan çalışmalar, sigara içen kişilerde bel, boyun ve sırt ağrılarının daha sık ve daha uzun süreli olduğunu gösteriyor. Bunun nedenleri arasında sigaranın kireçlenmeye, kemikte erimeye ve disklerde kanlanma bozukluğuna neden olması gibi faktörleri gösteren uzmanlar, sigara kullanımının bırakılmasını öneriyor. Bunun yanı sıra, fazla kiloların da mekanik ağrıları artıran bir faktör olduğu biliniyor. Ayrıca yalnız ofis çalışanlarına değil, herkese ağrısız ve konforlu bir yaşam için haftada 2-3 gün yürüyüş veya benzeri egzersizler öneriliyor.