NÜFUSUMUZ YAŞLANIYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından 3-9 Eylül tarihleri arasında ilki geçen yıl düzenlenen Halk Sağlığı Haftası, Bursa’da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre, Türkiye’deki 65 yaş ve üstü nüfusun yüzde 90’ının kronik rahatsızlığı bulunuyor. Bursa Sağlık İl Müdürlüğü bu yaştaki vatandaşları hayat mücadelesinde daha güçlü kılabilmek amacıyla bir dizi etkinlik düzenlendi. Teyyare Kültür Merkezi’nde “Yaşlı Sağlığını Koruma” konulu bir panel düzenleyen Sağlık İl Müdürlüğü, çocuk ve hamilelerden sonra yaşlılara da danışmanlık hizmeti verileceğini bildirdi.

Bursa İl Sağlık Müdürü Hüseyin Serdar, “Yaşlıların hayat ve tedavi kalitesini yükseltmek için bu kesime hitap edecek kronik hastalıkların tedavisine yönelik klinikler açacağız” dedi. Son 30 yılda yaşlı sayısının yüzde 63 nisbetinde arttığını ve bu kesimin Türkiye nüfusunun yüzde 6.6 oranına ulaştığını ifade eden Serdar, “Bu artış teknolojik ilerlemenin sağladığı yaşam koşullarındaki iyileştirmeler ve tıpta sağlanan gelişmelerle beklenen yaşam süresinin artmasından kaynaklanıyor. Yaşlı nüfustaki artış yaşlılıkla birlikte önemli sosyal ve tıbbi problemleri de beraberinde getiriyor. Bundan dolayı yaşlıların toplumda daha aktif olarak yaşayabilen ve kendi kendine yetebilen bireyler haline gelmesi amacıyla eğitim ve danışmanlık hizmeti vereceğiz” diye konuştu.

Türkiye’de 65 yaş ve üstü kişilerin yüzde 90’ında kronik hastalık, yüzde 35’inde 2, yüzde 23’ünde 3, yüzde 14’ünde de 4 veya daha fazla hastalığın bir arada bulunduğunu belirten Serdar, “Endüstrileşme ve ekonomik durum sosyal yapıyı etkileyerek aile kurumunda küçülme ve çekirdekleşmeye yol açmıştır. Bu durum yaşlının sosyal ve aile için statüsünün değişmesine neden olmuştur” dedi.