Genel SağlıkHABERLER

NEFESİNİZİ ‘OKYANUS SUYU’ İLE AÇIN

Son yıllarda doğal ilaçlara da yönelen doktorlar, “okyanus suyu” olarak bilinen saf deniz suyunu reçeteye yazmaya başladı.

“Okyanus suyu” olarak bilinen saf deniz suyu, ameliyat sonrası burun içinde oluşan enfeksiyonların tedavisinden, çeşitli nedenlerle nefes alıp verme güçlüğü çeken bebeklere kadar çok sayıda hastaya öneriliyor.

Çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilerek imal edilen ilaçların, daha önce bilinmeyen yan etkilerinin zamanla ortaya çıkması modern tıbbı doğal ilaçlara yöneltti. Etkisi kanıtlanmış doğal bitkilerden kaynatılarak elde edilen suların uzmanlar tarafından yaygın olarak önerilmesinin ardından, “okyanus suyu” olarak bilinen tuzlu saf deniz suyu da, piyasadaki talebi karşılamak için çok sayıda ilaç firması tarafından üretilmeye başlandı. Yerli ve yabancı firmalar tarafından üretilen ve sprey şeklinde kullanılmak üzere plastik ve cam şişelerde ambalajlanarak satılan okyanus suyu, artık çok sayıda uzman doktor tarafından da reçeteye yazılarak öneriliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Yöndemli, gelişmiş ülkelerde hastalara yaygın olarak önerilen “okyanus suyunun” Türkiye’de de son yıllarda yaygınlaştığını söyledi. Okyanus suyuna gelen talep sonrası bu suyun 5-6 ayrı marka olarak piyasaya sunulduğunu belirten Yöndemli, “Burun çukurları ve komşu hava geçitlerinin korunmasında etkili olan okyanus suyunun, hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır” dedi.

BEBEKLER İÇİN İDEAL

Yöndemli, okyanus suyunu genellikle burun ameliyatı olan hastalara önerdiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Havada bulunan sigara dumanı ve atmosfer kirliliği gibi unsurların veya alerjenlerin etkisi, özellikle bebeklerde ve çocuklarda nefes alıp verme güçlüğü başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bebeklerde ve çalışma şartları gereği, havayla birlikte bazı zararlı maddeleri soluyan kişilerde ortaya çıkabilecek nefes yolu tıkanmalarına karşı, eczanelerde satılan okyanus sularını öneriyoruz. Belli aralıklarla burun deliklerine sıkılacak okyanus suyu spreyi, içeriğindeki mineral tuzları ve çeşitli element çözeltileri sayesinde tahriş olan mukozanın iyileşmesine yardım ediyor.”

Antiseptik özellik taşıyan okyanus sularının, eczaneler dışında şifalı bitki satan aktarda da görülmeye başladığını anlatan Yöndemli, ancak hijyenik durumundan emin olunmayan ve açıkta satılan tuzlu sulara ilgi gösterilmemesi konusunda vatandaşları uyardı. Doktorların reçetesine giren ve 100 mililitrelik bir tüpü yaklaşık 10 milyon liradan satılan bu ürünlerin ücretleri, sosyal güvenlik kuruluşları tarafından henüz ödenmiyor.