MUTLULUĞUN FORMÜLÜ BULUNDU

Mutluluğun formülünü bulan İngiliz bilim adamları, formülün kişilikle ilgili olduğunu söylediler.

İngiliz bilim adamları, mutluluğun, ne aşk, ne iyi bir meslek ne de pahalı bir otomobille ilişkilendirilebileceğini, mutluluğun kişilikle ilgili olduğunu söylediler.

Mutluluğun formülünü; mutluluk = P + (5xE) + (3xH) olarak açıklayan bilim adamları, P’nin, hayata bakış açısı ve uyum yeteneği gibi kişisel özellikleri, E’nin sağlık, mali istikrar ve dostlukları kapsayan varlığı, H’nin de kişinin kendine verdiği değeri, beklentileri ve espri anlayışını simgelediğini kaydettiler.

En yüksek değeri 100 olan mutluluğu hesaplamak için dört sorunun yanıtlanması gerektiğini söyleyen bilim adamı Pete Cohen, soruları yanıtlarken 1 (kesinlikle hayır) ile 10 (tamamen uyuyor) arasında değerlerin verilmesi gerektiğini ifade etti.

Cohen soruları şöyle sıraladı:

Dışadönük, enerjik ve uyumlu musunuz? Hayata bakışınız olumlu mu, zorlukların üstesinden kolay gelebiliyor ve hayatınızı kontrol altında tuttuğunuzu hissedebiliyor musunuz? (Bu iki sorunun toplamı P değeri)

Sağlık, para ve dayanışma gibi temel ihtiyaçlarınızın karşılandığını düşünüyor musunuz? (E değeri)

Size yakın olan insanlar sizi destekliyor mu, yaptıklarınızdan hoşnut musunuz ve beklentileriniz karşılanıyor mu? (H değeri)

Kaynak : Anadolu Ajansı